הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חייבת/ לא חייבת
 
איך מגדירים פנאי? מתי אפשר להתחיל ליהנות מהזמן הפנוי, ואיפה זה קרה לנועה ברודצקי. הזמנה להרהור קל
מאת נועה ברודצקי | 29.07.2008
 

התרבות כיום מטפחת את חיזוק האינדיבידואל, מעמידה את רצון הפרט במקום מרכזי, מעודדת כל אחד לממש את הפוטנציאל שלו לפי ראות עיניו, ומעמיסה עלינו אינספור עצות לניצול שעות הפנאי, שיובילו אותנו לכל אלה. יש הטוענים שהמצב הזה נוצר דווקא עכשיו עקב עלייה בפוריות בעבודה. פשוט יש יותר זמן לפעילות פנאי. אבל מה זו בעצם פעילות פנאי? באתר מוסמך ורציני מאין כמוהו - "ויקיפדיה" - מגדירים את המושג "פנאי" כך: "המרחב העיקרי בו מגדיר האדם את הנאתו, מנוחתו חיי התרבות והמשפחה שלו בעיניו. פנאי הוא אותו חלק מזמנו של הפרט שבו הפרט חופשי, ושבו הוא יכול לפעול מתוך חופש בחירה, ללא כפייה וללא התחייבות, על פי הבנתו ועל פי נטיותיו...". בעודי מבלה את זמני הפנוי באחת בלילה לאחר יום מתיש הכולל לימודים ועבודה, נוכחתי לגלות שספק החל לכרסם בי לגבי מידת הדיוק שבהגדרה.

אני יושבת שפופה בעיניים אדומות מול המסך הלבן, ובו מרצדות שאלות בזו אחר זו בשאלון הסרטים האינסופי, המלא בתמונות (בעיקר של "הארי פוטר") ומנסה להפסיק ללחוץ על העכבר כדי לצבור עוד עשר נקודות שלא תורמות כלום לחיי ("מגדיר אדם את הנאתו"?!... הגדרת ה"ויקיפדיה").

רק שם בחודשים האחרונים של הטיול שלי, השתחררתי כמעט מכל עול. הודו
 

בסוף השבוע התארחתי בצפון אצל חברה. זו הייתה פעילות הפנאי שלי. האומנם? מנוחתי הוטרדה בנסיעה בת שעתיים וחצי, חיי התרבות שלי שם שאפו לאפס, ואף הגיעו לערכים שליליים (נראה לי שאיבדתי קצת מתרבותי) והנייד נזרק הצידה לפינה חשוכה על מנת ליהנות קצת מהשקט בצפון (אפילו משפחתי הפולנייה כיבדה את דממת האלחוט ולא יצרה עמי קשר).
בין ציוצי הציפורים הייתי בכל זאת מוטרדת מהצורך לעמוד בהתחייבות שלי להחזיר את המכונית עד מוצאי שבת לאבא. בערב ישבנו בפאב, שללא ספק מיישם את משמעות המילה "שכונה", ובין בקבוק גולדסטאר אחד לחסרונו של השני, הרהרתי במחויבות שלי לחוק האוסר לנהוג תחת השפעת אלכוהול, במחויבות לשכלי הישר, ויותר מכל במחויבות לאמי הפולנייה, כאמור. מה זה בעצם "ללא התחייבות"? (מתוך הגדרת ה"ויקיפדיה").

אדם ללא התחייבויות הוא אדם תלוש. כשאני מנסה לחשוב על מקום שבו באמת יש חופש מוחלט, שכל אדם בו עושה את בחירותיו - אני חושבת על הודו המדהימה. לאורך כל טיול התרמילאים שלי היו לי התחייבויות שונות ומשונות  מלבד במקום אחד - הודו! הייתי צריכה להספיק לעשות לפחות שלושה טרקים גדולים בניו זילנד, להגיע בזמן לטיסה, לנצל את כל תלושי לינות החינם באוסטרליה, להצליח למכור את המכונית, להחזיר את הדו"חות הרבים שקיבלתי, לתכנן מסלול שלעולם לא יתבצע, להאריך את ביטוח הבריאות, לשמור על קשר ולזכור את ימי ההולדת של הנותרים בארץ.

רק בהודו, בחודשים האחרונים של הטיול שלי, השתחררתי כמעט מכל עול. אלו ששהו שם זמן רב מדי ושכחו לגמרי שיבוא יום וגם להם יהיו התחייבויות, איבדו, לדעתי, את יכולת ההגדרה שלהם למה שגורם להם הנאה ומה גורם להפוך לדולפינים. מסגרת היא לא מילה גסה. התחייבות עשויה להיות לא רק בית כלא תרבותי. התחייבות עשויה להיות למשפחה, לשותף לחיים, לחברים, לעבודה, ללימודים, לפעילות גופנית לכלב (אני לא טיפוס של חתולים) וכדומה.

אז מה אמרנו פה בעצם?! אני מניחה שכמו כל דבר בחיים אין אמת מוחלטת. עבודה לבני מזל היא גם פעילות פנאי, ופעילות פנאי למשקיעים שבינינו היא גם עבודה. אנחנו פשוט צריכים להגדיר ממה אנחנו נהנים, ולשאוף לכך.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©