הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדשא של השכן צהוב יותר
 
מאז שהתוכנית "הפוליגרף" חדרה לחיינו - הסערות לא פוסקות. עכשיו רק נותר לחכות ולראות מה יוריד אותה מהמסך. בקולומביה, לא עלינו, אישה הודתה ששכרה מישהו שירצח את בעלה
מאת סופי אבישי | 02.08.2008
 
אם שעשועוני טלוויזיה הם טרנד חוזר בשנה האחרונה, טלנובלות אפופות תככים ומזימות הפכו לסדרות האהובות על כל המשפחה, ותוכניות הריאליטי גורפות את הרייטינג הכי גבוה, אז למה בעצם לא לשלב בין שלושת הפורמטים? "הפוליגרף", הרכש החדש והשנוי במחלוקת של "רשת", מציע לנו טלוויזיה חדשה שבמירוץ אחר רייטינג הזהב חוצה כמה שיותר קווים אדומים.

גדי סוקניק, איש השייטת ומגיש חדשות לשעבר, החליט להמציא את התדמית שלו מחדש. מעבר לחוזה הפרסום השמן שחתם עם בנק לאומי, כדי להופיע לצידו של צב ערס מדבר, הפך למי שרוצה להיות כמו יורם ארבל. בשעשועון נושא הפרסים החדש, מתקיל סוקניק את המתמודדים המחוברים למכונת אמת ב-21 שאלות מביכות בדרך למיליון. שאלות נוסח "האם שכבת עם יותר מ- 150 נשים?" ו"האם שילמת בעבור שירותי מין?" גורמות לזיעה קרה לנטוף על גב המתמודד, בזמן שמשפחתו הנוכחת במקום, מצפה בחדווה/אימה לתשובתו ולבדיקת הנכונות שלה. הפורמט הקולומביאני במקור, יובא לארץ מרשת "פוקס" האמריקאית, לאחר הצלחה אדירה בארה"ב. שהביאה תוך שלושה שבועות להזמנה של עונה שנייה לתוכנית. אנו כמובן לא החלוצים. מרבית אירופה כבר ראתה את הפוטנציאל לפנינו.

לא די לו בהופעה לצידו של צב ערס מדבר. סוקניק
 

בערב הבכורה בארץ, הגיעה "הפוליגרף" למקום הראשון בטבלת הרייטינג עם 25%, שהם 387,000 צופים. כלומר התוכנית מעלה את החטטנות והמציצנות לרף גבוה יותר, וזוכה באהדת הקהל. הסקרנות והנבירה בדשא של השכן היא ללא ספק תכונה אנושית בולטת. גם אם ננוע באי נוחות על הספה או נתרגז על סגן האלוף במיל' קידר הבוגדני כי הוא חושב שהוא מוסרי, סביר להניח שנראה גם את התוכנית הבאה.

בדיוק בגלל זה קיימים כללי האתיקה של "הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו". כשהזכיינים יורדים הכי נמוך שאפשר בשביל רייטינג גבוה, היא מתערבת כדי לשמור על המצפון הנקי של הצופים ולהחליט עבורם מה ראוי לצפייה, ומה לא. כבר לאחר התוכנית הראשונה ביקשה נורית דאבוש, יו"ר "הרשות השנייה", ממנכ"ל "רשת", יוחנן צנגן, להזיז בשעה את שידור התוכנית. לפי כללי האתיקה, תכנים שאינם מתאימים לצפייה לילדים ולנוער מותרים לשידור החל מהשעה 22:00, ותוכנית בה הקהל מריע על מעשי גניבה ובגידה אינה נחשבת לחינוכית במיוחד. תגובת הזכיינית הייתה, כי מדובר בצנזורה וחריגה מסמכות הרשות. ב"רשת" אף האשימו את דאבוש, בכך שאיימה בחרם צרכנים על ערוץ 2 אם היא לא תדחה את שעת השידור.

הביקורת הקשה לא הגיעה רק מצד "הרשות השנייה" אלא גם מצד העיתונות. מבקרי טלוויזיה רבים גינו את הפורמט וטענו כי הוא רכלני, אכזרי ומבזה. הרעש סביב "הפוליגרף" הובא לדיון בוועדת החינוך, התרבות והספורט בכנסת. בוועדה נכחו מפיק התוכנית, חיים מנור, וסמנכ"ל התוכן של "רשת", עמוס נוימן, שחטפו אש מכל הכיוונים. יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, התבטא כנגד התוכנית בחומרה: "זוהי תוכנית בזויה ומציצנית, אשר מספקת פורנוגרפיה של ערכים... אני מתנגד בכל תוקף לצנזורה, אך יש לבחון את שעת שידור, התכנים והפרומואים. שידור התוכנית בשעה 21:00 היא פלישה לרשות הרבים של ילדים המוצגת כשעשוע ומסמלת ערכים קיצוניים ובוטים".

מנכ"ל הרשות השנייה, מנשה סמירה, הוסיף על דבריו: "לערוץ מרכזי כמו ערוץ 2, שזוכה לצפיית שיא שאין לה אח ורע בעולם, יש אחריות ציבורית נרחבת. תוכנית זו משודרת בארה"ב בערוצי נישה בשעות מאוחרות, ולא ייתכן להשאיר אותה כפי שהיא משודרת כיום". בתגובה ניסה מנור להתגונן: "אין מה לעשות, צריך להתפרנס. גם בחדשות מדברים על סמים בבסיס צבאי או מלמדים שרק התחמן מנצח, אז מה מטריד את הוועדה? לילדים אין הורים בבית? בתוך הבית הם לא יכולים לזרוק את האחריות על מישהו אחר. ואם המשתתפים בתוכנית רוצים לקבל כסף, זה ערך פסול? התוכנית היא בסך הכול השתקפות של החיים שלנו. האנשים אוהבים אותה כי יש בה קצה מהחיים שלהם. היא כשרה והגונה פי מיליון מכל ידיעה בעיתון, אז למה להתחסד?". לבסוף הסכימו ב"רשת" לתנאים המגבילים, אך החלו את שידור השעשועון ב- 21:40.

המבקרים קבעו: זהו פורמט רכלני, אכזרי ומבזה. נורית דאבוש
 

ההתנגדות לשידור התוכנית כוונה בעיקר נגד סוג השאלות המכילות תכנים פורנוגרפיים, ולקויות ערכית. אך ישנן גם ביקורות חריפות על אמינות התוכנית ויכולת השימוש במכונת אמת כדי להשיג את התשובות הרצויות. נציגי מפעילי הפוליגרף, שהוזמנו גם כן לדיון בכנסת, הביעו את זעמם כנגד מכונת הכסף של "רשת": "זהו ביזוי של המקצוע, אין תוקף לממצאים שלהם ואי אפשר לייחס משקל לדברים שיוצאים שם. ככה לא עושים בדיקה אמיתית. בפוליגרף לא מדברים על רגשות אלא עוסקים בדברים ממוקדים". למרות הקולות הנחרצים על כך שמדובר בתוכנית לא ראויה שלא מתאימה לטלוויזיה המסחרית, אין כוונה להפסיק את שידורה. חברת מועצת "הרשות השנייה", נורית אמיתי, טענה בדיון כי "התוכנית מציצנית ולא ראויה ויש עליה ביקורת קשה, אבל אין לנו דרך להוריד תוכניות".

בינתיים מסע ההסברה של גדי סוקניק נמשך. הוא ערך את מסיבת העיתונאים הווירטואלית הראשונה, מיזם משותף לו ולאשת יחסי הציבור סיגל אביטן. עיתונאים רבים צפו במיצג וידאו של פאנל תקשורתי על התוכנית, בה נכחה גם אחת המתמודדות, אור גבאי. סוקניק לא התרגש מהביקורת שהטיחו בו העיתונאים, ואפילו השווה אותה לסדרת המופת "בטיפול": "'הפוליגרף' היא גרסה עסיסית ומעניינת הרבה יותר של 'בטיפול'". גבאי, שהובאה כתגבורת מוצלחת, הגנה על התוכנית ועל עצמה: "אני לא מוכרת את עצמי, אני משתתפת בשעשועון, זה ספורט". אבל, בתשובה לשאלה אמר סוקניק שהוא לא היה יושב על כיסא המתמודד. הוא השתמש גם בהזדמנות שניתנה לו כדי לדחות את השמועות על כך ש"בנק לאומי" עומד להפסיק להשתמש בו כנציג שלו בפרסומות, עקב הדימוי שנוצר לו בתקשורת "אני לא רואה את הבנק מוותר על הפרזנטור המוצלח שלהם". באם השמועות נכונות, סוקניק ייאבד שני שלישים ממה שהובטח לו בחוזה (400 אלף דולר).

מכל המהומה שנוצרה סביב התוכן שמוצע לקהל בבית, והוויתור על הפרטיות של המשתתפים, נשכחה פרטיותם של המשפחה והחברים, אלה שנוכחים מול מצלמות הטלוויזיה ואלה שבבית. החוק להגנת הפרטיות מאפשר לחדור לענייניו הפרטיים של אדם באם הוא מסכים, אבל מה עם אלה שלא שאלו אותם כלום וחייהם נפרשים לעיניי כל עם ישראל? האם אשתו לשעבר של סגן אלוף במיל' קידר ידעה מראש על כל הפרטים האינטימיים הכואבים שהוא מתכוון לספר לאומה?

בזמן שראש הממשלה מבלה בחדר החקירות, אנו מוחאים כפיים לאנשים על עבירות מוסריות. גם את נשמתו ימכור אדם בעבור בצע כסף. בארה"ב, חמדנותה של אחת המשתתפות גרמה לה להודות שבגדה בבעלה, ושהעדיפה להינשא לאקס שלה. לשאלה אם היא חושבת שהיא בן אדם טוב, היא ענתה "כן", הפוליגרף הציג "שקר". היא הלכה הביתה בלי הכסף וגם בלי הכבוד. בקולומביה התוכנית הורדה מהמסך לאחר שאחת המתמודדות הודתה בשידור ששכרה אדם שיהרוג את בעלה. מעניין מה יפיל אותה אצלנו.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©