הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פצצה מתקתקת
 
"קצוות מפוצלים" היא סדרה בריטית שנונה, מצחיקה, עמוקה וכואבת שמעלה דילמות אתיות לא פשוטות בצורה שגורמת לרצות להתמודד איתן. או שלא
מאת שרון חסון | 05.08.2008
 
שנונה, נועזת, חצופה, חסרת טקט, עמוקה, בוגרת, היא גורמת לך להיות מנותק מהעולם, היא גורמת לך ליפול מהרגליים על הספה בסלון, לשכוח מכל המסביב, ולצפות בה, פשוט לצפות בה ולחשוב. להיכנס עמוק לתוכה ולהזדהות. אה, ואני לא מדברת שוב על הנושא הנדוש בימינו - אהבה, ולא על איזו הידלקות חסרת גבולות על בחורה, אלא על הסדרה הבריטית של ה BBC "קצוות מפוצלים". מאיזושהי סיבה, שלא ממש ברורה, בארצנו הקטנטונת לא ממש יודעים להעריך את הטלוויזיה הבריטית. ובכן, רבותיי, יש לי חדשות מרהיבות בשבילכם- כדאי שתתחילו! אם אתם רוצים להיכנס לתוך נפשכם, לנבור בה, לחשוב עמוקות על חייכם, על מי אתם, ומה אתם רוצים באמת - זו הכתובת. אני רק לא מבטיחה שתמצאו את התשובה המדויקת.

"קצוות מפוצלים", מספרת על אלי הנשל, בעלת מספרה נחשבת ונחשקת במנצ'סטר שבאנגליה. היא נשואה, אבל לא ניתן לומר שבאושר, בשל העובדה כי רוב חייה נעים סביב הקריירה שלה. בעלה, גאווין, רוצה להפוך לאבא, אך סירוביה החוזרים ונשנים של אלי לרעיון, אינם עולים על הדעת ואינם מובנים כלל לצופה עד שאהבת חייה מנבכי העבר חוזרת כמו פצצה מתקתקת אל תוך חייה. זה התחיל ממפגש "מקרי" ברחובות מנצ'סטר, עד שאלי איבדה כל חוש מציאות ועזבה את בעלה לטובת האהבה מהעבר.

היא הרסה לכמה אנשים את החיים. ''קצוות מפוצלים''
 

האם ניתן להאשים אותה? הרי היא מערערת כל ערך יסוד בחברה המודרנית - ערעור מוסד הנישואים בעבור גחמה רגעית. האם יעלה על הדעת מקרה שכזה? כן. מה גם שבחיי היומיום זה קורה כל הזמן, ואפילו, לצערי, אני יכולה להבין אותה. למעשה, אני כל כך יכולה להבין את מעשיה, שזה מבעית. יצא לי לשאול עצמי לא פעם - האם אני הייתי מסוגלת לעשות דבר כזה? פין, אהוב העבר של אלי, הוא "החיים על הקצה"- הוא התחתן עם חמש נשים, יש לו ילדים משתי נשים והדבר הנורא מכל - בכל רגע נתון הוא יכול גם לא להיות שם. הסיפור הנורא שבגללו אלי סירבה, בכל תוקף, להביא ילד לעולם, הוא שכאשר הייתה בת 17, היא נכנסה להריון ממנו, הוא נבהל וברח (באופן לא מפתיע לחלוטין) והשאיר אותה לעשות את העבודה השחורה.

כאשר עומדות מולנו שתי אופציות - הראשונה מבטיחה חיים מלאי הרפתקאות, מרגשים, סוחפים, מלאי תשוקה ונועזות, בלי לדעת מה יהיה הסוף של כל ההרפתקה הזו, ומנגד השנייה מבטיחה חיי יציבות, ביטחון, מסירות, שלווה ורוגע, או במילה אחת: שגרה - במה היינו בוחרים? שאלה זו עמדה מול אלי. במי תבחר? יצר ההרפתקנות גבר עליה. היא הייתה חייבת לנסות. אפשר בכלל להאשים אותה? היא רצתה לחזור לחוות את עברה, לנסות לשחזר את חייה כבת עשרה. אך האם ניתן להחזיר את הגלגל לאחור? קשה לשפוט את מעשיה, שכן אילו אנחנו היינו עומדים בדילמה שכזו, לא ניתן לדעת במה היינו בוחרים.

אלי מייצגת את האני המפוצל, כיוון שאיננה מסתפקת במה שיש לה, תשוקתה איננה קצה ביום שהיא קיבלה בחזרה את אהוב העבר שלה. משהו היה חסר, משהו לא היה זה. ואז עולות השאלות: מה עשינו? האם הרסנו את חיינו בשביל זה? וזה נגרר למצב שאתם משקרים לעצמכם, אתם משכנעים את עצמכם שלא עברתם שבעה מדורי גיהינום בשביל זה לחינם, אתם פותרים לעצמכם את הדיסוננס הקוגניטיבי שאתם נמצאים בו, באמצעות מתן תירוץ שטוב לכם, אתם מאושרים, אבל מה שקורה, בעצם, הוא שבכל לילה, כשאתם הולכים לישון, אתם בוהים בתקרה ותוהים - באמת טוב לנו? והדמעות מתחילות לזלוג.

לרדת לקרקע יציבה

לא. לא באמת טוב לה. פין זה לא הדבר שאליו היא ייחלה כל חייה. כן, במשך כל חייה היא קיוותה שהוא יחזור, תהתה היכן הוא ומה מעשיו, הסיטואציה היא זו שהפכה את פין ל"אהבת חייה" של אלי, כאשר בעצם הדבר הינו שקר וכזב. כל הזמן הזה שהיא תהתה למה הוא עזב אותה, למה הוא נבהל, יכלו להיות להם חיים מאושרים יחדיו, עם ילד. העובדה שהוא עזב אותה גרמה לה לעשות אידיאליזציה לדמותו. אבל איך היא תוכל להגיד את זה לגאווין? איך היא תוכל להיות כל כך אגואיסטית, וחסרת כל התחשבות כלפי רגשותיו של בעלה הנאמן? שבכל רגע ורגע רק רצה אותה בחזרה בזרועותיו? שאהבתו אליה היא אינסופית ועזה כל כך, עד כדי איבוד כל חוש טקט בחיים.

אז עוד דילמה עומדת מול אלי כעת - לשקר לעצמה ולחיות את החיים ה"מופלאים" שלה, או להיות אמיתית עם עצמה ועם הסביבה ולהתוודות באמת? אבל בואו ניקח בחשבון - אחרי שהיא הרסה לכמה אנשים את החיים, בעצם החלטתה לחזור לפין. האם כנגד כל הסיכויים ומבלי להסתכל מסביב, צריך לבוא ולומר את האמת? האם צריך לחיות את הפנטזיה ולהאמין כי אם רק תהיה אמיתי עם עצמך, דברים יקרו לטובה? או שמא להיות ריאליסטי, לרדת לקרקע היציבה ולהבין שדברים לא ילכו בדרך שלך, ולפעמים אתה צריך לדעת לסתום את הפה?

"קצוות מפוצלים", מעלה שאלות אתיות, ובחיי היומיום של כולנו, אך אנו לא מייחסים להן יותר מדי חשיבות. הסדרה מעלה את כל ה"שיט" הזה שאין לנו כוח להתמודד איתו, אבל בצורה שנונה, מצחיקה, עמוקה וכואבת.

>> "קצוות מפוצלים" - ב HOT V.O.D
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©