הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לזמזם את "התקווה"
 
במשלחת הישראלית הגדולה לאולימפיאדת בייג'ין שוררת אופטימיות. גם בציבור ובוועד האולימפי מאמינים שאפשר לחזור הביתה עם שתיים-שלוש מדליות. יואב מלכה מהמר על שבע, ומנמק
מאת יואב מלכה | 05.08.2008
 
משלחת הספורטאים הישראלים לאולימפיאדה בבייג'ין, בירת סין, תמנה 43 ספורטאים מתחומים שונים. זהו מספר הספורטאים הגדול ביותר שישראל שלחה אי פעם למשחקים האולימפיים. אך האם גודל המשלחת יקבע את מספר המדליות? נראה כי קיימת תמימות דעים בנושא. ראשי הוועד האולימפי הישראלי צוטטו בלא מעט מקומות בחודש האחרון באומרם "התקווה היא לזכות בשתי מדליות ולהשתתף בשמונה גמרים".

בדומה, גם מסקר שערך אתר ספורט 5 השבוע עולה כי 34% (מתוך 711 משתתפים) מאמינים כי ספורטאי ישראל יחזרו ארצה עם 2-3 מדליות. אולם לדעתי, מבחינת איכות הספורטאים, שתי מדליות דווקא ייחשבו לאכזבה, כשישנם לפחות חמישה ענפים בהם ספורטאי ישראל יכולים לעמוד על הפודיום בגאון, עטופים דגל ישראל כשההמנון הלאומי "התקווה" מתנגן ברקע.
 

אתחיל בג'ודו. אריק זאבי, הג'ודוקאן למשקל עד 100 ק"ג שלא מעט מילים נשפכו עליו ועל יכולותיו בשנים האחרונות ומדליסט הארד מאולימפיאדת אתונה 2004, עבר פציעות קשות בשנתיים וחצי האחרונות, שכמעט והשביתו אותו מהשתתפות באולימפיאדה. בספטמבר 2005, נפצע בכתף ועבר ניתוח, ובמאי 2006 נפצע שוב באליפות אירופה, אותה סיים ללא מדליה. אולם בפברואר 2007 הענף שוב האיר לו פנים. זאבי זכה בטורניר סופר A בהמבורג בגרמניה לאחר שניצח חמישה קרבות באיפון, כאשר בדרך הוא גבר על האלוף האולימפי סוזוקי, ואלוף אירופה גאסימוב, בנוסף, בשנת 2008 זכה במדליית הארד באליפות אירופה. עקשנותו הספורטיבית המבורכת מביאה אותי להאמין כי הפעם זה ייגמר במדליית כסף, לפחות.

נראה כי הפעם הם ילכו על כל הקופה. אודי גל וגידי קליגר
 

בקטגוריית הנשים בג'ודו, קבלו את התקווה הצעירה לענף, אליס שלזינגר. הג'ודוקאנית למשקל עד 63 ק"ג אמנם בסך הכל בת 20, אך מוכשרת במיוחד.,היא זכתה במדליית הארד באליפות אירופה לבוגרות בשנת 2008, ובשלוש מדליות במשך שלוש שנים באליפויות אירופה עד גיל 20 (2005-ארד, 2006- כסף, 2007- זהב). הרקורד המרשים שלה נוטע בי אמונה כי היא תהווה את ההפתעה המרעננת לאולימפיאדה זו. ההימור שלי: כסף.

ענף נוסף, בו ספורטאינו מסוגלים לזכות במדליות הוא השייט. הספורטאים המתחרים בענף מתחלקים לפי סוגי גלשנים, ולישראל יש נציגות נכבדת בקטגוריות השונות. התקווה הישראלית למדליה מגיעה מקטגוריית הגברים. בסוג גלשני ה'נייל פרייד', שם ניתן למצוא את שחר צוברי בן ה-22. צוברי זכה במדליית הארד באליפות העולם השנה (2008) ובמקום השמיני בשנת 2007. לאחר שגל פרידמן, זוכה מדליית הזהב האולימפית באולימפיאדת אתונה (בגלשני מיסטרל), החליט לא להתחרות בים הסיני, הפך צוברי לתקווה הישראלית לקידום הענף. מבחינתי, הוא התקווה גם למדליה אולימפית. ההימור שלי:  ארד.

גולת הכותרת מבחינתי, הדובדבן שבקצפת, יגיע שוב מהים, הפעם מדגם ה-470, בו ייצגו את צבעי הכחול לבן צמד שייטים אודי גל וגידי קליגר. השניים  מכירים זה את זה מצוין (מתאמנים יחד 12 שנים) ובספורט זוגות, התיאום בים חשוב במיוחד. לאחר שעברו הכנות לא קלות בעקבות הפרשה בה היה מעורב גל (חומרים אסורים שנמצאו בתרופה נגד התקרחות בה השתמש) נראה כי נפגעה מקצועיותם. אמנם גל יצא עם אזהרה בלבד, אך קיימת תחושה כי יצאה מעט רוח ממפרשיהם, תרתי משמע.  אולם, לאחר שאכזבו באולימפיאדת אתונה 2004, אותה סיימו במקום ה-13 בלבד, ולאור זכיותיהם המרשימות בתחרויות שנערכו בשנים האחרונות (ארד באליפויות העולם בשנים 2006-2008, ובאליפות אירופה בשנת 2008) נראה כי הפעם הם ילכו על כל הקופה. ההימור שלי: זהב.

לחכות בקוצר רוח

ענף שלישי בו קיימת תקווה למדליה אולימפית הוא ענף הקליעה. ישנם ויכוחים רבים בין פרשני הספורט בארץ אם ניתן לתת לענף משנה תוקף כתחרות ספורט אולימפית לגיטימית, אולם הם אינם מפריעים לישראל לשלוח שלושה נציגים לבייג'ין: גיא סטריק, גיל סימקוביץ' ודורון אגוזי. לסטריק זו תהיה האולימפיאדה הרביעית, אולם עד כה הוא לא השיג תוצאות מרשימות (מקום 13 באטלנטה, מקום 25 בסידני, מקום 16 באתונה). עם זאת, לדעתי, דווקא כשהוא משמש באולימפיאדה זו גם מתחרה וגם מאמן ויועץ לשני המתמודדים האחרים, עושה רושם כי יוכל להפתיע. ההימור שלי: כסף.

הרביעי בתור הוא ענף הסייף. שלושה ספורטאים מייצגים את ישראל בענף בשתי קטגוריות  משני המינים: בגזרת הגברים נמצא את תומר אור בקטגוריית הרומח, ובגזרת הנשים את נעם מילס בקטגוריית הדקר, ואת דלילה חתואל בקטגוריית הרומח. חתואל עברה פציעה לא קלה בחודש האחרון, לאחר שקרעה את המיניסקוס באליפות אירופה שנערכה בקייב. היא נפצעה בשלב שמינית הגמר, במהלך הקרב האדיר בו ניצחה את האלופה האולימפית מסידני ואתונה ואלופת העולם חמש פעמים, ולנטינה וזאלי. במשך כחודש לאחר מכן עברה טיפולים אינטנסיביים במכון וינגייט ובעקשנותה עשתה את הבל ייאמן הדהימה את סובביה, התגברה על הפציעה. אמנם היא אינה תהיה כשירה במאה האחוזים, אך הישגיה האחרונים אינם משאירים אותי אדיש ליכולותיה המקצועיות, שיביאו אותה להתעטפות בדגל. ההימור שלי:  כסף.

הענף החמישי והאחרון, בו ספורטאי ישראלי מסוגל לזכות במדליה אולימפית הוא דווקא  לא פופולארי במיוחד בארץ וזאת בלשון המעטה, הטקוואנדו. בענף אומנויות הלחימה, אשר מקורו במדינת דרום קוריאה, ונכון להגותו טאי-קוון-דו, צומחת לה ספורטאית צעירה ומוכשרת בת אל גטרר בת ה-20, אשר זכתה במדליית הארד בתחרות המיון האירופית לבייג'ין בשנת 2008, ובמקום החמישי באליפות אירופה בשנת 2008. רקורד די מרשים זה, שהושג למרות שגטרר מתאמנת ולוחמת עם תמיכה כלכלית זעומה, גורם לי להאמין כי גם היא מסוגלת לענוד על צווארה מדליה. אגב, גטרר היא לוחמת הטקוואנדו הישראלית השנייה בלבד שנוסעת למשחקים האולימפיים (אחרי מאיה ערוסי). סיבה נוספת לאופטימיות נובעת ממיעוט המשתתפים באולימפיאדה: 16 בסך הכל, אשר הופך את ההגרלה לקריטית במאבק על המדליה. ההימור שלי –  כסף.

וכך יוצא שאני משתייך לקטגוריה שונה ומיוחדת. זו שמאמינה שאפשר לחזור מבייג'ין עם שבע מדליות כשאחת מהן מוזהבת. עכשיו נותר רק לחכות בקוצר רוח, לספור לאחור ולהתחיל לזמזם את ”התקווה".

>> בהצלחה!
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©