הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מייק - אנדר
 
אחרי כמעט עשרים שנה של עשיית רוק בועט, כריס קורנל קורץ למיינסטרים, ועידן בלאו מאוכזב קשות
מאת עידן בלאו | 04.09.2008
 
לפני שאתחיל, אני מזמין אתכם להיכנס לדף ה myspace של כריס קורנל ולהאזין לשירים מתוך האלבום הסולו השלישי שלו.

בעולם המוסיקה הפופולרית שינוי סגנון אינו דבר נדיר. כאשר בוחנים תופעה זו לעומק, מגלים כי היא די נפוצה ומתרחשת כמעט אצל כל אמן שהוציא יותר משני אלבומים. הסיבה לכך היא, שכמו שקהל המאזינים שלו מתבגר עם השנים, כך גם הוא עצמו מתפתח ומשתנה, וכפועל יוצא מכך, משתנה גם סגנונו המוסיקלי. אך האם תמיד מדובר בשינוי מבורך? התשובה היא כמובן - לא תמיד. בעוד שהשינוי טבעי ומובן, קיימת בו מורכבות רבה, שכן טמון בו סיכון בדמות איבוד קהל המעריצים שהתגבש במשך השנים. לכן חשוב להבדיל בין שינוי מוסיקלי עדין של התבגרות והתמתנות, לבין שינוי קיצוני שעלול להתפרש בקרב המעריצים כיריקה לבאר שהאמן שתה ממנה.

כריס קורנל, אחד האמנים הבולטים של סצנת הגראנג', דחה לפני כארבעה חודשים את סיבוב ההופעות האירופי שלו, אשר במסגרתו הוא התכוון להופיע גם בישראל. הסיבה לכך הייתה הקלטת אלבום הסולו השלישי שלו אשר עתיד לצאת במהלך אוקטובר. זהו אלבום שונה מכל יצירותיו עד כה.

חלוצי סגנון הגראנג' שנוצר בסיאטל באמצע שנות ה-80. להקת Soundgarden
 

קורנל ולהקתו Soungarden נחשבים לחלוצי סגנון הגראנג' שנוצר בסיאטל באמצע שנות ה-80. בסוף שנות ה-90 הוא הוציא אלבום סולו ראשון, ובתחילת שנות ה-2000 הקים סופרגרופ בשם Audioslave עם פליטי להקת הראפ-מטאל Rage Against The Machine. שיתוף פעולה זה, שילב בין השירה הכריזמטית של קורנל ובין הנגינה העוצמתית שכל כך אפיינה את רייג' ונחל הצלחה מסחרית יחסית.

במהלך שנת 2007 פורק הסופרגרופ לאחר שלושה אלבומים, וקורנל חזר להתמקד בקריירת הסולו שלו. קורנל שנחשב לרוקר מחאתי ובועט, הלך והתמתן עם השנים והדבר ניכר בעיקר באלבומי הסולו שהוציא עד היום. באלבומים אלה ניתן לשים לב למינון דיסטורשן דליל יותר, לשירים מלודיים ולטקסטים אישיים יותר. בשנה שעברה הוא הוציא את אלבום הסולו השני שלו, שנקרא
Carrie On אשר כשל במכירות.

מתוך ניסיון נואש להחיות את קריירת הסולו המדשדשת שלו, חבר קורנל למפיק המצליח טימבאלנד אשר באמתחתו הפקות לאלבומיהם של אמני פופ כמו ג'אסטין טימברלייק, נלי פורטאדו, ברנדי ומדונה. התוצאה מן החיבור התמוה בין קורנל לטימבאלנד הוא שינוי כיוון מוסיקלי מעט קיצוני ובעייתי לטעמי. האלבום החדש שייקרא Scream, על פי התרשמות ראשונית (מספקת) של חמשת השירים החדשים שדלפו לאינטרנט, הינו עתיר במקצבי R&B והיפ-הופ, מכונות תופים אלקטרוניות ונעדר כמעט כליל, גיטרות חשמליות.

השירים החדשים מופקים בצורה מהוקצעת וללא רבב, הם קליטים ונגישים לאוזן, לא מורכבים מבחינה טקסטואלית, וכמעט לכל אחד מהם יש פוטנציאל להפוך ללהיט
MTV ענק. נוסף על כל אלו, אם תביטו שוב בתמונות באתר ה-myspace של קורנל, תמצאו שהדימוי שהן משקפות הוא של זמר טוב מראה ורגיש, מעין שובר לבבות, או מאהב לטיני פוטנציאלי. על פי נתונים ראשוניים אלו, אפשר לקבוע כמעט בוודאות שאלבום הסולו החדש של קורנל עתיד להיות האלבום המצליח ביותר מבחינה מסחרית שהוא הוציא. אז מה הבעיה בעצם?

קורנל נראה כמו מי שהחליט לוותר על הקול שלו ולהיכנע . Audioslave
 

כל הסיפור נשמע מזויף ומופרך, כמעט כמו התרמית שחיים צינוביץ' רקם בזמנו סביב "השרוף", אלא שבמקרה של צינוביץ' הייתה אמירה מאחורי המהלך ורצון לחשוף את המערכת המשומנת של התקשורת והמיינסטרים בקלקלתה. לעומת זאת, במקרה של קורנל, נראה כי מדובר באמן שהחליט לוותר על הקול שלו ולהיכנע לקו המנחה והמגביל של המיינסטרים. כאשר בוחנים את הקריירה המוסיקלית של קורנל מתחילת שנות ה-90 ועד היום, קשה לשמוע אותו שר מלווה במכונת תופים בעלת מקצב פופ חד-גוני, לשמוע קריאות סטייל מייקל ג'קסון מלוות את השיר לכל אורכו בשיר Ground Zero, ולהאמין שמדובר במוצר אמיתי.

לעומת זאת, אפשר גם אחרת. כריס קורנל בוודאי אינו האמן הראשון שמבצע שינוי כיוון מוסיקלי קיצוני. דיימון אלברן למשל, פרץ לעולם המוסיקה הפופולרית כסולן להקת Blur המצליחה, אשר פעלה בבריטניה בשנות ה-90. במקביל ל-Blur וגם לאחר שהלהקה הפסיקה פעילותה, הוציא אלברן אלבומים תחת השם Gorillaz, להקה מצוירת ווירטואלית בעלת סגנון מוסיקלי שנע בין היפ-הופ, אלקטרוני ופופ, השונה לחלוטין מהרוק האלטרנטיבי/ בריט-פופ שיצר במסגרת להקת Blur. אך בניגוד לקורנל, אלברן ידע ליצור את השינוי תחת הפרויקט החביב שהגה, ולא במסגרתו של אלבום סולו שאמור לכאורה לשקף באופן אמיתי וקרוב יותר את נפשו של האמן.


הופעתו המתוכננת של כריס קורנל בארץ הייתה אמורה להיות אחת ההופעות הגדולות והמעניינות של הקיץ, וסביר להניח שהייתה מושכת אלפי חובבי רוק מכל רחבי המדינה אלמלא הייתה נדחית. מדובר בקהל שנחשף אל קורנל בתקופותיו השונות כרוקר מחוספס וכריזמטי שיצר רוק בלתי מתפשר מהבטן. האם אותו קהל יגיע להופעה גם לאחר צאת האלבום החדש?
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הנה עוד הוכחה
איילון צפון 13.09.2008
 
 
2. השאלה היא
עמי 13.09.2008
 
 
3. דרך אגב
מור כהן 15.09.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©