הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרקס אמריקאי
 
הבלונים, השלטים, הקונפטי ושאר אביזרים המלווים את הופעתם של המתמודדים לנשיאות בארה"ב מלמדים כמה הבידור השתלט על הפוליטיקה. הצעד הבא הצבעה בסלולרי: "לאובמה - הספרה 2, למקיין - הספרה 3"
מאת נתאלי פרחי | 14.09.2008
 

העובדה שמהדורות החדשות בארץ ובעולם הפכו כבר מזמן למופע בידור אינה חדשה. את התופעה הזו מכנים infotainment שילוב של information ו- entertainment. המונח תורגם לעברית במספר ווריאציות : "דיווח-בידוח" או "חדשעשועות". אבל לא צריך להבין בתקשורת כדי לדעת זאת. מספיק לצפות במהדורה אחת, כל אחת, ולהיווכח שמה שקרוי, נראה ונשמע כמו מהדורת חדשות הוא בעצם עוד ענף בעסקי השעשועים תחת האשליה שמדובר בתוכן טלוויזיוני רציני וראוי.

רבים יגידו שזו לא תופעה ייחודית רק למהדורות החדשות. ולמעשה הטלוויזיה כולה, על כל התכנים שבה, פועלת על פי אידיאולוגיה של בידור. ושבעצם, כמדיום חזותי ושטחי אי אפשר לצפות ממנה להרבה יותר מזה. זה אולי נכון אבל הבעיה מתחילה כאשר תרבות הבידור הטלוויזיוני, בשל היקפה הנרחב ועוצמתה הרבה, הולכת ומחלחלת גם לתחומים אחרים שמסגלים לעצמם ערכים של תעשיית בידור.

היתרונות של עולם הבידור נוצלו כדי להגביר את כוחם של פוליטיקאים. שוורצנגר
 

אחד התחומים הללו הוא הפוליטיקה. ההצגה הפוליטית הטובה ביותר בימים אלו היא המרוץ לנשיאות בארה"ב. גם כאן כמו כל דבר כמעט, האמריקאים יודעים לעשות טוב יותר וגדול יותר מכל אומה אחרת בעולם. וועידות המפלגה הרפובליקנית והמפלגה הדמוקרטית בשבועות האחרונים רק מוכיחות זאת. ההצגה בכיכובם של הפוליטיקאים-סלבריטאים, משני המחנות, כוללת את כל החומרים שמהם עשוי מחזמר מצליח בברודווי (או מופע בינוני בלאס וגאס): מוסיקה מרגשת, קונפטי, בלונים בצבעי אדום-כחול-לבן, מאבקי כוחות ופופולריות בין שני גברים, אישה יפה בעלת ניסיון מפוקפק להעלאת הפופולריות, חשיפת שלדים מארונותיהם של המתמודדים, ופריס הילטון.

אז נכון, הפוליטיקה בארה"ב לא גילתה היום את עולם הבידור והיתרונות שבו. החל מקשריו של הנשיא ג'ון קנדי עם מרלין מונרו, בחירתו של השחקן רונלד רייגן לנשיא ועד ארנולד שוורצנגר שנבחר לתפקיד מושל מדינת קליפורניה. היתרונות של עולם הבידור נוצלו לא אחת כדי להגביר את כוחם האלקטורלי של פוליטיקאים רבים. כי האמריקאים, שידועים בחוסר מעורבותם הפוליטית בעליל, שרובם לא יודעים מי היא מזכירת המדינה או נשיא בית המשפט העליון שלהם, מנסים כבר זמן רב לגרום לצעירים לפחות לדעת את שמם של המתמודדים לבחירות לנשיאות (דבר שכלל לא היה מובן מאליו במערכות בחירות קודמות). ואם שימוש באלמנטים מתחום הבידור יכולים לסייע למטרה נעלה זו, הרי שכל האמצעים כשרים להשגתה.

למחות דמעה

אם הפקת קליפ לברק אובמה בהשתתפות בחורות צעירות בלבוש מינימלי שמתוודות על אהבתן הסודית למתמודד הצעיר מגבירה את מעורבות הנוער בבחירות - המטה של אובמה לא יהסס לממן עשרות כאלו. אם הפיכת פריס הילטון לכוכבת תשדירי בחירות היא דרך להגברת הבאז בקרב הבוחרים הצעירים סביב המועמד ג'ון מקיין - הוא בשמחה ישתף פעולה.

אם הפרטים הכי לא רלוונטיים בקורות חייהם של המועמדים לתפקיד בבית הלבן, כמו באיזו נבחרת כדורסל שיחקו בתיכון ומתי זכו בתואר מלך היופי, הופכים לסיבה מספיק טובה עבור אזרחים רבים לתמוך בהם, אז זה ממש בסדר למנות לתפקיד כה חשוב אדם חסר כל ניסיון. כי אם התרבות השולטת באמריקה היא הבידור והשעשוע, למה שלא לנכס אותה לטובת הבחירות? כי הרי זה לא ממש משנה מה המצע של כל מתמודד, מה הוא חושב על סוגיות הנוגעות לחיי היום יום של האמריקאים. העיקר שכיף להם לראות אותו בטלוויזיה. או לפחות את הסגנית שלו. העיקר שיהיו נעימים לצפייה, מרגשים, מבדרים, שערורייתיים במידה נסבלת ורצוי שגם יפים.

ספק אם חלק מתומכיו של כל מועמד יודעים בכלל לנמק מדוע הם תומכים בו. העיקר שהם יכולים להגיע לוועידה בת שלושה ימים, להכין שלטי תמיכה, לקנות טי שירטים בכניסה, להריע במרווחים של לפחות שלושים שניות לכל משפט שיוצא מפיו, ובסוף להתרגש ולמחות דמעה כשמוסיקה מרגשת מתנגנת ברקע, קונפטי ובלונים נופלים מהשמיים והכוכב ובת זוגו אוחזים ידיים ומנופפים לשלום לקהל. אם לא הייתי צופה בכך בטלוויזיה, הייתי בטוחה שמדובר בתיאור של הופעת הקמבק של ברוס ספרינגסטין. ואולי על כך מדובר בעצם. מופע בידור במסווה של קמפיין בחירות.

כל מה שנותר הוא להמציא את המונח שיתאים לתיאור השילוב בין בידור לפוליטיקה. אולי פוליבידור? או שעשופוליטיקה? או שאולי יש כבר מילה כזו. קרקס.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©