הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כוכבים בג'ונגל
 
הסרט "רעם טרופי" בבימויו של בן סטילר, אמנם מלא בשמות הוליוודיים גדולים, אבל לא מצליח לקיים את ההבטחה. קצת מצחיק בהתחלה וקצת בסוף
מאת רוני לוין | 01.10.2008
 

מה קורה כאשר שולחים חבורת כוכבים אמריקאים עם אגו מפלצתי ובעיות סמים, לצלם בג'ונגל אפוס מלחמתי, כאשר הבימוי מופקד בידי בריטי צעיר וחסר ניסיון? התשובה מובנת מאליה: האוסף הבעייתי גורם לעיכוב בצילומים, וחמור מכך לבזבוז כספים שמאלץ את בעלי האולפנים לאיים בביטול התקציב לסרט אם לא יושלם בזמן. בהברקה יצירתית ובניסיון אחרון להציל את הסרט, מחליט הבמאי לשלוח את השחקנים המפונקים לג'ונגל האמיתי, לפזר מצלמות סטטיות ולצלם את הסרט כאילו מדובר בגרילה. רק דבר אחד הוא שוכח לקחת בחשבון, שבג'ונגל מסתתרים גם אויבים אמיתיים!
  
טאג ספידמן (בן סטילר) הוא כוכב סרטי אקשן שרירי ושזוף, שאכזב את מעריציו לאחר ששיחק בסרטו הקודם דמות של מפגר במטרה לזכות באוסקר. קירק לזרוס (רוברט דאוני ג'וניור) הוא שחקן אוסטרלי זוכה חמישה אוסקרים, הסובל מבעיית אישיות, ונודע בזכות המחויבות שלו לדמויות, ואף דואג לצורך סרטו החדש לבצע ניתוח פיגמנטציה כדי להפוך לאמריקאי שחור. ג'ף פורטנוי (ג'ק בלאק) הוא כוכב סרטי משפחה מטופשים (סטייל אדי מרפי ב"פרופסור המשוגע") המכור לאבקה הלבנה ומרבה להסתבך עם רשויות החוק. שלושתם, עם כוכב צעיר שיש לו בעיית ביטחון עצמי (ג'יי בארושל) וזמר היפ-הופ עם משבר זהות מינית (ברנדון טי ג'קסון), מכונסים על מנת ליצור את שובר הקופות המגוחך "רעם טרופי".

על פניו הסיפור והדמויות נראים מבטיחים. בן סטילר בסרטו הרביעי כבמאי (גם הפיק וכתב) ריכז את מיטב הכוכבים, ושילב הופעות אורח מרובות (טובי מגוויר, אלישיה סילברסטון, ג'ון וויט ועוד), כדי להבטיח את הצלחת סרטו החדש. הוא קורץ לסרטים קנוניים בתרבות האמריקאית, כגון "אפוקליפסה עכשיו", "פלאטון", "ציד הצבאים" ו"להציל את טוראי ראיין". הוא אפילו צירף תסריטאי-על כאיתן כהן לצוות הכתיבה. מבחינת הקאסט, לפני ומאחורי המצלמה יש בסרט ליהוק כמעט מושלם.

הבדיחות הופכות רזות וקלושות וההומור מתאייד. כוכבי "רעם טרופי"
 

למרות כל אלו, משהו לא עובד. הסרט לא באמת מחדש על הוליווד. הצופים הרי כבר מכירים את הטריו המפורסם המורכב משחקן מפונק, סוכן חלקלק ומפיק תאב בצע. אלו הם תמיד מטרות נוחות וקלות לפגיעה כאשר יוצרים סאטירה על הוליווד. גם הגילוי של קירק לזרוס לטאג ספידמן שאף פעם לא משחקים מפגר עד הסוף, אלא רק קצת מפגר (כדי שהצופים יוכלו להזדהות) לא מפיג את התחושה של חוסר החדשנות שמלווה את הצפייה. ג'ק בלאק הוא גאון קומי שלא מצליח להתיישב עם הדמות החיוורת אותה נדרש לשחק. רוברט דאוני ג'וניור מצליח להצחיק עם דמות האפרו-אמריקאי הסטריאוטיפית, אולם הדמות מצחיקה בעיקר בשל ההתנגשות עם דמות השחור האמיתית, וגם היא בשלב מסוים שוחקת את הצד הקומי שבה.

הסרט דווקא מצחיק בהתחלה, אולם ככל שסטילר מנסה לקשור את כל הקצוות לסיפור קוהרנטי, הבדיחות הופכות רזות וקלושות, וההומור שהחזיק אותו בהתחלה מתאדה, ומשאיר את הצופה עם סרט מייגע. ציפיתי מסטילר כבמאי להרבה יותר, במיוחד לאחר "זולנדר" הנהדר ובשל שיתוף הפעולה עם חצי מהאחים כהן. הבעיה של הסרט היא שהוא אינו מספיק מצחיק בשביל להיות קומדיה, ולא מספיק נושך כדי להיקרא סאטירה. זה סרט שמשלב אקשן גבוה עם הומור נמוך, בניסיון כושל לייצר סאטירה על פס ייצור הוליוודי.

נקודות טובות יש לזקוף בעיקר לדמותו של לס גרוסמן (טום קרוז- כן,גם הוא בסרט), נציג האולפנים היהודי - שמן, קרח, רודף כסף ובעל הריקוד המעורר חלחלה וכיף לצפייה באותו הזמן. גם הפירומן האחראי על האפקטים המיוחדים, קודי (דני מקברייד) מצליח להעלות חיוך כאשר הוא מקפיד לקלל בכל פעם שהוא מפוצץ יעד חדש. אגב, נקודה מעניינת הועלתה על ידי שותפי לצפייה, שציין כי דמותו של הסוכן המלוקק, ריק פק (מתיו מקונהי) הייתה  תפורה דווקא על אוון וילסון (ובדמיוני כאשר אני מנסה לראות את וילסון באותו תפקיד, אני חייב לציין שיש הרבה צדק בטענה זו).

כך ש"רעם טרופי" נותן לנו פחות ממה שציפינו ממנו. קומדיית פעולה קלילה עם מבט על האבסורדיות של הוליווד, שדי ברורה מאליה לאנשי התעשייה עצמה. בעוד סטילר ושותפיו מרחיקים את עצמם מזן הכוכבים ההוליוודיים כאשר הם מכריזים - אנחנו לא כאלה. הסרט נשען ברובו על המומנטום שהוא יוצר בהתחלה, והמסע של הכוכבים בג'ונגל הפראי נראה פחות למטרת הפקת הסרט, ויותר לחיפוש שורה טובה שתצליח להצחיק. סטילר ציין שלקח לו כמעט עשר שנים לייצר את הסרט. לא ברור לי מדוע, אבל אני כן יכול להמליץ לראות את עשר הדקות הראשונות, ללכת לאכול ולחזור לעשר דקות האחרונות. גם ככה אלו תהיינה הפעמים היחידות בהן תצחקו.

רעם טרופי. במקור Tropic Thunder
במאי: בן סטילר
ארה"ב/גרמניה 2008
107 דקות

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הטרח את עצמך
טרנטינו את קובריק 04.10.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©