הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חוויה מוסיקלית אבודה
 
מה עדיף? קובץ MP3 או דיסק יד-שנייה, גלישה מהירה באתרי שיתוף קבצים או טיול עם חברים לחנות מוסיקה לחפש מציאות. עידן בלאו מתגעגע
מאת עידן בלאו | 10.10.2008
 

האינטרנט הרג את חנויות היד-שנייה שמוכרות מוסיקה. אתם בטח תוהים לפשר כוונתי, הרי חנויות המוסיקה ממשיכות להתקיים למרות הפגיעה של הרשת בהכנסותיהן השוטפות. אך אני מתכוון למובן החווייתי והרגשי, ולא למובן הפיזי או הכלכלי.

בימי טרום האינטרנט, חנויות יד-שנייה של מוסיקה מילאו אותה פונקציה שכיום ממלאות תוכנות שיתוף הקבצים. למרות העובדה ששתיהן מציעות מוצר באיכות נמוכה יותר (קובץ MP3 או דיסק משומש) מהמוצר הנמכר בחנויות המוסיקה, הן מהוות אלטרנטיבה שפויה ומבורכת למחירים הגבוהים של הדיסקים החדשים.

בימי התיכון והצבא, הייתי יוצא עם חברי הטובים לאזור דיזנגוף בתל-אביב, לסבבים של חיפוש דיסקים בחנויות יד-שנייה. כל סיבוב שכזה ארך בדרך כלל יום שלם, והייתי חוזר לביתי שמח וטוב לב, כשידי מלאות שקיות קטנטנות וצבעוניות, ועל פני מרוח חיוך מטופש שאף אחד לא יכול להבין את פשרו. הייתי טורק את דלת הבית, זורק "שלום" קצר וסמלי לחלל האוויר - מבלי לחכות לתשובה של ממש מהורי, נכנס לחדר במהירות, פותח את קופסת הפלסטיק בשקיקה, מניח את הדיסק במערכת השחוקה שלי, לוחץ על PLAY ו... נרגע, כמסומם שהצליח להשיג מנה נוספת.

הייתי נכנס לחנות יד-שנייה כאינדיאנה ג'ונס המחפש את האוצר האבוד
 

באותם ימים, "סבב הדיסקים" היה הבילוי המועדף עלי, הוא נעשה פעמים רבות במקום יום לימודים משעמם, ובצבא כבילוי חובה בכל חופשה. סוג של מילוי מצברים נפשי. לפני זמן לא רב יצאתי עם נוימן, חברי, לסיבוב שכזה, לזכר הימים הטובים. ידעתי שלא נוכל לשחזר את חוויות העבר, אך קיוויתי לפחות ליהנות מן הנוסטלגיה שבשחזור לאחר כל כך הרבה שנים, ואכן כך היה. עם זאת, תוך כדי ההליכה חשתי חוסר עניין הולך וגובר, מעין הרגשה של בזבוז זמן, והבנתי שמעבר לעובדה שאני התבגרתי ושטעמי המוסיקלי התגבש והתעצב במשך השנים, משהו עמוק ומהותי יותר פגם בחוויה.

הגורם העיקרי האחראי לשינוי הוא האינטרנט ותוכנות שיתוף הקבצים שבו. תוכנות שיתוף הקבצים הדיגיטליות מהוות אלטרנטיבה יעילה לחנויות המוסיקה הפיזיות. הן מאפשרות לצרוך מוסיקה בחינם אין כסף, הקבצים יורדים היישר לתיקייה במחשב הביתי של הצרכן, כך שהן לא מצריכות יציאה מפתח הבית. מגוון אלבומי המוסיקה שניתן להשיג בהן הינו גדול יותר מכל חנות יד-שנייה נתונה. כך למעשה, נוצר מצב בו החנויות מתקשות לשרוד עקב ירידה מתמדת בפופולריות שלהן.

אולם עם היעילות והנוחות שמקנה לנו המחשב הביתי והאינטרנט, אנחנו מפספסים משהו גדול וחשוב הרבה יותר. אנחנו מפספסים את עצמנו כבני אדם, את האינטראקציות שלנו עם העולם שבחוץ ואת החוויות הרגשיות שפעם מילאו מקום הרבה יותר גדול בחיי היום-יום שלנו, לפני עידן האינטרנט.

אם בעבר הייתי נכנס לחנות יד-שנייה כאינדיאנה ג'ונס המחפש את האוצר האבוד, נכנס למוֹד של חיפושים וכל מציאה שהייתי מעלה בחכתי הייתה גורמת לי אושר קטן אך עילאי, היום כשאני נכנס לחנות שכזו, הסיכוי למצוא מציאות מתגמד אל מול המגוון העצום הקיים ברשת האינטרנט שבמחשב הביתי שלי. יתרה מזאת, בכל זמן שהותי בחנות יש בראשי קול שלוחש לי ללא הפסקה: "אתה פראייר, אתה משלם כסף ועוד עבור אלבום משומש שאתה יכול להשיג בחינם".

חשוב לא להיות כפויי תודה ולציין את העובדה שבזכות תוכנות שיתוף הקבצים והאינטרנט, כמות היצירה המוסיקלית שאנו נחשפים אליה גדל במיוחד בשנים האחרונות. אך, עדיין קשה להתעלם מהעובדה שלמהפכה הטכנולוגית והחידושים הבאים לפתחנו השכם וערב יש גם תג מחיר.    


עוד טורים בפרויקט נוסטלגיה 

צלחת בטעם של פעם
עליבות מפורכסת
גלידה וסרט
מה? רע?

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
9 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. צודק צודק...
איילת 16.10.2008
 
 
2. ?ככה אתה הופך את נוימן לסלבריקה
מנו 16.10.2008
 
 
3. מסכימה עם כל מילה
דיקלה 16.10.2008
 
 
4. עצוב ונכון
יאיר 16.10.2008
 
 
5. דבר בשם עצמך
עידו שחם 18.10.2008
 
לא מסכים עם עידן שחם
מור כהן 18.10.2008
 
 
6. אני עברתי את אותו תהליך
נמרוד 18.10.2008
 
 
7. טוב אני רואה שכולם הגיבו אאאאז...
ג'ו 18.10.2008
 
 
8. יש פיתרון קל ופשוט
ארנולד 19.10.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©