הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צרי אופק
 
יואב מלכה מתרעם על עיתונות הספורט הישראלית שממהרת לסכם את עונת הכדורגל, להכתיר כתרים ולחרוץ גורלות כבר בשלבים המוקדמים שלה. כתחליף הוא מציע להתמקד בסיקור הספורט האולימפי
מאת יואב מלכה | 21.10.2008
 

שישה מחזורים שוחקו בליגת העל בכדורגל עד כה. רמת המשחק שהוצגה ברובם הייתה בינונית, וכך גם יכולות השחקנים, כפי שהיה בעונות קודמות. עם זאת, הליגה עוד ארוכה (לפנינו עוד 28 מחזורים), והמסקנה מכך היא שהדרך רצופת מכשולים לכל 12 קבוצות הליגה.

אולם, בכלי התקשורת שעוסקים בספורט בין אם מדובר על כתבות ענק בעיתונים או בניתוחי פרשנים בערוץ הספורט בטלוויזיה, החלו בהסקת מסקנות לגבי יכולת הקבוצות בהמשך העונה ומכתירים כבר עתה את האלופה הנכנסת, ואת הקבוצה שתיפרד בתום העונה מן הליגה ותרד ללאומית. לא זו בלבד, גם אוהדי הקבוצות מתחילים בהסקת מסקנות המובילה למינוי ולפיטורי מאמנים, וכל זאת כאשר פער הנקודות בין המקום הראשון למקום האחרון עומד על 12 נקודות בלבד. פער, אשר באופן תיאורטי יכול להיעלם כלא היה תוך ארבעה משחקים.

ליתר דיוק, הסיכומים הללו מתחילים כבר בתקופת מחנות ומשחקי האימון של אותן קבוצות, תופעה שמתפתחת ומתחזקת אך בשנים האחרונות, ואיננה מובנת לי. הרי ייעוד משחקי האימון הינו בעיקר לבדיקת רמתם המקצועית של השחקנים, כך שלא יכולות להיות מסקנות מעבר לכך. בנוסף, לדעתי, רק מהמחזור ה-17 ניתן להבחין במגמה מקצועית לגבי קבוצות, אשר יתחרו בצמרת הליגה במחזורי הסיום של העונה, ולגבי אלו אשר יילחמו נגד הירידה, וגם אז כמובן אין תעודת ביטוח באשר לתחזיות.

ב-1985 זכה באליפות, היום הוא חלק מהתקשורת. שלמה שרף ורון קופמן
 

אפעיל שוב את מכונת הזמן הדמיונית ואסע שנים לאחור על מנת להוכיח את טענתי, ואוסיף כי קיימות עונות שהקבוצות האלופות והיורדות לליגת המשנה נקבעו דווקא במחזורי הסיום, והבלתי צפוי הפך להפתעה גדולה מאוד.1983-1984
. בית"ר ירושלים מחצה את כל מי שהיה מסביבה ורצה לאליפות ראשונה בתולדותיה עם יתרון מבטיח של 13 נקודות על המקום השני, בו מוקמה מכבי חיפה, כבר באמצע העונה. אולם, מכבי חיפה החליטה לא לוותר לבית"ר בקלות והחלה, בהדרכתו המופלאה של שלמה שרף (אותו שרף שמשמש היום כפרשן בערוץ הספורט), לצמצם את הפער משבת לשבת. רצה הגורל, ובמקביל לניצחונותיה של חיפה, בית"ר החלה לאבד נקודות יקרות. וראו זה פלא, בסופה של אותה עונה הוכתרה חיפה לאלופת המדינה, והשחקנים הלבושים במדים הירוקים-לבנים, בסגנון לבוש של קבוצת סלטיק הסקוטית, הורמו על כתפי האוהדים כהסעה אל הבימה להנפת הצלחת.

אמשיך 6 עונות קדימה לעונת 1991-1992. מכבי תל אביב, תחת הדרכתו של אברהם גרנט הצעיר, גילתה כוונות רציניות להתמודדות על אליפות המדינה. לשם כך גרנט הצטייד בסגל שחקנים צעיר, שכלל את אבי נמני, איציק זוהר ונועם שוהם, בתוספת מנוסים מבוגרים כמו ניר קלינגר שהגיע ממכבי חיפה, אלי כהן הירושלמי, אלי דריקס המכביסט, מאיר מליקה ושוער סובייטי חדש, אשר שיחק בנבחרת ברית המועצות במונדיאל 1990, אלכסנדר אובארוב. תחילת העונה נראתה גרועה ביותר: מכבי ספגה חמישה הפסדים רצופים, והעסק נראה רע. בנוסף, אותו אובארוב נשלח על ידי קבוצות עיתונאים חזרה הביתה למוסקבה (זה אותו אובארוב אשר תשע שנים מאוחר יותר נבחר במשאל שערכו העיתונאים, לשחקן הזר הטוב ביותר שנחת בארץ הקודש). וגם בעונה זו התהפכו היוצרות, ומכבי תל אביב בסיום העונה זכתה בתואר האליפות לאחר עשור וקצת של עונות שחונות ללא תואר.

אתקדם 12 עונות קדימה ואשאר בצהוב. מכבי תל אביב לעונת 2002-2003 כללה סגל שחקנים צעיר, רובם תוצרת בית, ביניהם: אלי ביטון, טל בן חיים, תמיר כהן, ראובן עובד (אשר קיבל את הבמה הראשונה רק במשחק חצי גמר המדינה של אותה עונה), סאלם אבו- סיאם, אבי סטרול וברוך דגו שהגיע מאשדוד שתי עונות לפני כן. בנוסף חיזקו את הקבוצה שחקנים זרים איכותיים וכישרוניים, ביניהם: ברונו רייס הברזילאי, רודריגו גולדברג הצ'יליאני ואנדראס פרוחננקובאס הלטבי. לא זו בלבד, לפני תחילת העונה, הוקלטה פרסומת רדיופונית בקולו של אבי נמני, קפטן הקבוצה דאז ויקיר האוהדים, הקורא להם להגיע לקופות של משרדי הכרטיסים בהמוניהם ולרכוש מנויים, כאשר בתמורה הוא מבטיח קבוצת כדורגל צעירה, כישרונית ומבטיחה. על הקבוצה פיקד ניר קלינגר בעונתו הראשונה כמאמן קבוצה גדולה, אך את העונה פתחה הקבוצה בצורה גרועה. כבר לאחר חמישה מחזורים סומנה על ידי העיתונאים כמועמדת לירידה או לעונת דשדוש במרכז הטבלה, בעוד את מכבי חיפה הם הכתירו בשלב זה לאלופה בפעם השלישית ברציפות.

בסופו של אותו מחזור חמישי, הצהובים הפסידו להפועל באר שבע, וקלינגר אמר כי אם במחזורים הקרובים מכבי תמשיך להיראות רע, הוא יסיק מסקנות, יניח את המפתחות ויילך הביתה. והפלא ופלא מאותו מחזור החלו הניצחונות להגיע בצרורות, ובמחזור האחרון נקבע ראש חץ משולש בהתמודדות על האליפות בין מכבי תל אביב, מכבי חיפה והפועל תל אביב, כאשר לשתי הראשונות מספר נקודות זהה ולאחרונה נקודה אחת פחות. מכבי תל אביב וחיפה ניצחו באותו מחזור דרמטי, הפועל תל אביב סיימה בתיקו, ורק הפרש שערים עדיף לצהובים הוציא את האוהדים לחגיגות ספונטניות עם השחקנים בפארק הירקון עד השעות הקטנות של הלילה. וכך, נמני בהקלטת הפרסומת קיים את הבטחתו.

המסע המופלא של בני יהודה

אמשיך לעבר הקרוב יותר. עונת 2007-2008 לא הייתה מלהיבה ברמה מקצועית, בלשון המעטה. עם זאת, סיפקה לנו העונה שעברה דרמה גדולה ביותר, שהגיעה מכיוון תחתית הליגה, בקרב על הירידה לליגה הלאומית. במחזורי הסיום של הליגה נוצר מאבק בין חמש קבוצות מועמדות לירידה: הפועל כפר סבא, מכבי הרצליה, מכבי פתח תקווה, בני יהודה ומ.ס. אשדוד. מצבן של השתיים הראשונות היה הטוב ביותר,בעוד מצבן של שתי האחרונות היה רעוע מאוד. גם במקרה הזה עיתונאי הספורט כבר חרצו את גורלן של בני יהודה ואשדוד לשנה הבאה בליגה השנייה,  כבר במחזורי אמצע העונה.

אולם, גם כאן הם טעו, ובגדול. בני יהודה החלה במסע מופלא של שמונה ניצחונות בתשעת משחקי הליגה האחרונים, רובם הושגו במאבקים נגד הקבוצות המתמודדות עמה על הירידה. במקביל אשדוד ליקטה ניצחונות בביטחון, ולעומתן כפר סבא ומכבי הרצליה החלו מפסידות בצרורות. בסיום העונה בני יהודה ואשדוד נשארו בליגת העל, כפר סבא והרצליה ירדו לליגה השנייה.

אז כתבי ופרשני ספורט מכובדים, אני משער שכרגע נושאי הסיקור דלים עקב התקופה בה אנו נמצאים, תחילת העונה בכל המסגרות. ואני מבין שעל מנת למלא זמן מסך או עמודי צבע בעיתונים אתם חייבים לעסוק בסיכומי ביניים ולחרוץ גורלות של קבוצות, מאמנים, שחקנים. למרות שבתוככם אתם מודעים שסיכומי הביניים האלו אינם משקפים כלום, ובעוד שבועיים ולכל היותר שלושה, אפשר יהיה לעטוף עימם דגים, אם מדובר בעמודי עיתון, או למחוק את קלטות השידור, אם מדובר במשדרי טלוויזיה. בנוסף, דעו לכם שבכך אתם והעורכים שלכם מודים, בעל כורחכם, כי דמיונכם צר אופקים בכל הנוגע לסיקור ספורט.

מדוע אינכם עוסקים במקום זאת בענפי ספורט אולימפיים, שבהם מתקיימות תחרויות בכל עונות השנה, ושספורטאי ענפים אלו מביאים כבוד וגאווה לישראל? דעו כי עיסוק נרחב יותר בענפים אלה תגרום למודעות ציבורית מבורכת  שנעלמה עקב התעסקותכם היומיומית בענף הכדורגל הישראלי ה"פופולרי" שבמשך 39 שנים לא הביא להישגים כלל.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. לא תמיד צריך לחפש הישגים
ירון קלנר 23.10.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©