הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עתיד שחור
 
השאלה המתבקשת ממסע הבחירות בארה"ב היא מה ייצא מתעמולת הבחירות ההוליוודית עתירת הכוכבים ונטולת התכנים
מאת סופי אבישי | 04.11.2008
 

עייני העולם כולו נשואות אל המתרחש בארצות הברית בעיצומן של הבחירות לנשיאות. אך הפעם התוצאות מסקרנות יותר מתמיד. בזמן שבמפלגה הרפובליקאית שמרו על מודל המועמד הקבוע - גברים לבנים מבוגרים, הדהימה המפלגה הדמוקרטית כשהציגה את מועמדיה שלה - אישה וגבר שחור עור צעיר. העולם אמנם שיבח את הדמוקרטים הנכונים להביא לשינוי, אך בסתר ידע שהסיכוי של הרפובליקאים גדל. ההפתעה הייתה אפילו גדולה יותר כאשר ברק אובמה גבר על הילרי קלינטון, והתקדם בצעדי ענק לעבר הבית הלבן. אך האם מוכנה ארצות הברית הנאורה לנשיא שחור?

מאז החלה המלחמה על קולות הבוחרים בין אובמה למקיין, לקח הבידור את המושכות ודהר לעבר מחוזות חדשים. כוכבי הוליווד הצטרפו למערכה ויצאו לתמוך במועמדם בסרטונים שיווקיים באינטרנט. המלתחה, התסרוקת והמשקפיים של שרה פיילין הפכו מבוקשים, ובבתי קפה אפילו נמכרו עוגיות בדמות המועמדים וכוסות קפה עם סטיקרים של I love Obama/Maccain. השאלות החשובות באמת נדחקו הצידה, וכמעט ולא הועלו כלל עד לסיומה של המערכה.

אם ארה"ב תעשה היום היסטוריה, השאלה היא כיצד היא תכתוב אותה. אובמה וקלינטון
 

אובמה עצמו גם כן מנסה להתעלם מסימן השאלה הגדול שמרחף מאחורי הקלעים, בתקווה שלא להבדיל את עצמו משאר המועמדים. כך, גם כאשר שבוע לפני פתיחת הקלפיות נתפסה קבוצת ניאו-נאצים קיצונית שהתכוונה להתנקש בחייו ולהרוג 88 תלמידי בית ספר שחורי עור, אובמה ציין בקצרה שקבוצות קיצוניות קיימות בכל מקום. נכון, גם אצלנו בישראל זה לא חסר. אבל מה בנוגע לאותם אזרחים פשוטים, שאמנם לא רואים עצמם כגזענים או קיצוניים אך פשוט לא אוהבים כושים, כדברם?

חשוב לזכור שרק לפני 40 שנה, לאחר מאבקים מושכים, קיבלו האפרו - אמריקאים זכויות שוות לאלו של "אחיהם" הלבנים. במאה ה- 18 לחמו האמריקאים בעריצות הבריטית למען קיום הזכויות הטבעיות של האדם - החיים, החירות והרדיפה אחר האושר. המשטר הדמוקרטי שהנהיגו התבסס על החוקה שקבעו. אך גם תחת חוקה מתקדמת ונאורה יכולות לצמוח תופעות הסותרות אותה. העבדות נמשכה עד לניצחון הצפון על הדרום במלחמת האזרחים, האפליה וגילויי הגזענות נמשכו גם אחריה.

הזכויות הטבעיות והאזרחיות היו שייכות במשך שנים רק לגזע הלבן, ובתוכו בעיקר לגברים. התיאוריה הגזענית בה דגלו רבים מהאזרחים הלבנים של ארה"ב במשך שנים גרסה שהשחורים הם עם מקולל, נחות ומנודה, חסר כל כישורים לניהול חיים בוגרים ועצמאיים ולכן לא יכול ליטול חלק במשטר. מתחת להנחות אלו הסתתרו רגשות של פחד וסלידה המסבירים את ההפרדה הגזעית וההתנגדות לקשרי מין ומשפחה בין שחורים ולבנים. עם זאת, כל אלו הם כעין וכאפס בהשוואה לגילויי האלימות ממנה סבלו שחורי העור בעידוד הממשל עד שנת 1968. לא רק תנועת ה"קלו קלוס קלן" רדפה אותם, בעיירות הוזמן הקהל הרחב להשתתף באירועים בהם הועלו בודדים וקבוצות למוקד או נתלו. במעשי הרצח האכזריים לא בחלו גם בנשים וילדים.

הצאצאים של אותם אנשים הם אלו שיקבעו את עתידה של ארצות הברית היום. על כן כניסתו של נשיא שחור לבית הלבן היא לא רק ביטוי אירוני אלא גם אירוע בעל משמעות היסטורית וחברתית רחבה. בינתיים אובמה ממשיך לצבור תאוצה ומוביל ללא רבב בסקרים. בכל העולם, התקשורת כבר הכריזה על ניצחונו. הבעיה היא שבמדינה בה הצבת דמותו המבועתת של ג'ון מקיין בתוך ארובה ותלייה של בובת פיילין לא נחשבים להסתה, לא ניתן לצפות מאדם מבוגר שיתבייש בכך שהוא לא אוהב כושים.

על השאלה אם ארצות הברית מוכנה לנשיא שחור יענו התוצאות בבחירות. בהנחה שהסקרים לא משקרים, ארצות הברית תעשה היסטוריה, אך אם מקיין יביא למהפך ויגבר על הנבואות השחורות, יכול להיות מאוד שהמעצמה תאבד את הכבוד שרוכשים לה בעולם. ואם ארצות הברית תעשה היסטוריה, השאלה היא כיצד היא תכתוב אותה. האם הרפובליקאים שונאי השחורים בדרום יקבלו את אובמה כנשיא או ייצאו לרחובות במחאה על השינוי? נקווה שדם נוסף לא יישפך ב"ארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות".

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©