הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
התעוררנו
 
מי היה מאמין שהחלפתו של איציק זוהר באיל ברקוביץ' כפרשן בערוץ 10 תגרום להנאה צרופה ממשחקי ליגת העל?
מאת שי נמרודי | 07.11.2008
 
נסחף אחרי ברקוביץ'. יורם ארבל
 
גם לכם ישנה התחושה הזו שהרמה בליגת העל בכדורגל השתפרה בשבועיים האחרונים? גם אתם שמתם לב לשיפור המפתיע והמכובד בכמות השערים (עד המחזור השישי הובקעו בממוצע 1.91 שערים למשחק ובשני המחזורים האחרונים 2.91 וללא תוצאות 0-0)? אתם בטח שואלים את עצמכם למה. האם רמת השחקנים עלתה פתאום? האם הם משקיעים יותר? האם המאמנים החלו לשחק פתוח יותר?

אז זהו, שלא. נראה שפני הדברים לא השתנו יותר מדי, ואולי סתם מדובר בשבועיים מקריים. אבל מה שבטוח השתנה בכדורגל הישראלי בשבועיים האחרונים הוא האיש בתפקיד פרשן המשחקים המשודרים בערוץ 10 לצדו של יורם ארבל. לא עוד איציק זוהר המשעמם. קבלו את איל ברקוביץ', האיש שלא דופק חשבון לאף אחד. לא במהלך הקריירה שלו, ואף לא אחרי שפרש. התחושה שלי היא שכניסתו של ברקוביץ' לקדמת הבימה הטלוויזיונית נתנה תנופה מחודשת לליגה, על אף שלא נראה קשר אמיתי בין הדברים.


על פי הפרסומים החליטו בערוץ 10 לנקוט במהלך הזה מכיוון שזוהר לא ייצר מספיק פרובוקציות והרייטינג היה נמוך מדי. אם רמת הכדורגל נמוכה, טענו שם, ישנו צורך בפרשן שלפחות ייצר דרמות. זוהר לא הסכים לתנאי החדש ומצא עצמו בחוץ. ברקוביץ', מנגד, נענה לאתגר ומצא עצמו על כס הפרשן כבר במחזור השביעי בקרית אליעזר, כאשר מכבי חיפה אירחה את מכבי תל אביב. מאז כניסתו  לתפקיד קיבלנו שני משחקים מצוינים, כאילו שהשחקנים על כר הדשא התחשבו באחוזי הרייטינג ובטענותיהם של ערוץ 10 נגד הרמה שהם מציגים.

לפתע קיבלנו חמישה שערים במשחק בין חיפה למכבי תל אביב, משחק שאף ייצר דרמה לקראת סיומו כשהצהובים של שניידר חזרו מפיגור, והמשחק הוכתר מיד לטוב ביותר העונה. שבוע לאחר מכן נדדו מצלמות ערוץ 10 לאיצטדיון טדי בירושלים, כדי לחזות באחד המשחקים הטובים והמהנים ביותר בתקופה האחרונה בליגה, שזכה אף הוא לכינוי "הטוב ביותר העונה" ותפס את מקומו של זה מהשבוע שקדם.

המשחק בטדי ניפק כמה החמצות מדהימות ובלתי נשכחות, משחק הגנה משובח של הפועל "גוטמן" תל אביב, דרמה אדירה בסיום כאשר הפועל תל אביב מנצחת משני שערים בדקות האחרונות, ובעיקר סימן את המשך התדרדרותה של אלופת השנתיים האחרונות.

מכל אלו נהניתי בעיקר בזכות הרמה הגבוהה והדרמה, אך לא פחות מכך - הודות לפרשן החדש של ערוץ 10. צפייה במשחק שברקוביץ' מפרשן בו  הנה חוויה מרנינה. לא עוד פרשנות יבשה, אנמית וברורה מאליה של זוהר. לא עוד תיאור לאקוני של המהלכים, בלי שום תובנה מקצועית, בלי שום ניצוץ של הומור או הברקות  מכיוונו של שחקן עבר נחמד, אך לא יותר מזה. עם זוהר השידור היה משעמם, כבד, לא חדשני, לא תורם להבנת המשחק ולא מהווה ערך מוסף עבור הצופה. פרשנות שכל אחד יכול לייצר. זוהר גם לא נוהג להתנגח בשחקנים ולצאת בהאשמות, כך שקיבלנו שידור זהיר ומחושב.

חזון אחרית הימים

בשבועיים האחרונים למדנו שישנה גם פרשנות אחרת, מהנה יותר, מלאת חיים, שמחה, מעניינת, מרתקת. ברקוביץ' מעיר את השידור מהישנוניות של זוהר ואפילו סוחף את ארבל יחד איתו להגשת שידור יעיל יותר שמכניס את הצופה למשחק הרבה יותר, וגורם לו להרגיש חלק בלתי נפרד ממנו. ברקוביץ' לא מפחד לקחת הימורים באשר למה שיתרחש במשחק, אם יובקעו שערים או לא, מי יוחלף במי ומתי, ועושה זאת בחן האופייני לו, זה שאפיין אותו במשך כל הקריירה, וגרם להרבה מאוד אנשים להעריץ אותו ולסגוד לו. הוא לא מפחד לבקר את מי שצריך, להחמיא כשעל הדשא מופגנים ניצוצות של כדורגל, ואף לשתף את הצופים מדי פעם בתחושות האישיות שלו ("העמדה בטדי לא ממש נוחה"). הוא מספק תובנות מעניינות, מנתח מקצועית את מה שקורה, ומבחינתי הפכו השבועיים האחרונים להנאה צרופה מצפייה בכדורגל. כשמדובר במשחקים מליגת העל - הרי שמדובר בחזון אחרית הימים.

יכול להיות שזו הדרך של שחקני הליגה לקבל את אחד מגדולי הכדורגלנים שדרכו כאן אי פעם לכס הפרשן של המשחק המרכזי בליגת העל? אולי הם מקבלים השראה ממנו ולכן משחקים כך? אולי גם הרגישו כבדים ומשעממים עם זוהר, וקיבלו משהו מן הניצוץ והברק של ברקוביץ'? אולי הם פשוט קראו בעיתון את הביקורת של ערוץ 10 ונחשפו לאחוזי הרייטינג המגוחכים?

ויכול להיות שבאמת מדובר בשבועיים מקריים בלבד. כך או כך, אנחנו הצופים זכינו בפרשן מצוין, שמבטיח לנו שגם במשחקים הפחות טובים יהיה אקשן (גם אם לא על כד הדשא), וערוץ 10 הצליח במשימה: להעלות את הרייטינג. אם המגמה החדשה תימשך - דיינו.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. המשכיות צרופה
דודו 12.11.2008
 
רק שימשיך ככה
שי 14.11.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©