הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
האדישות מנצחת
 
הבחירות לראשות העיר בפתח, וקהל המצביעים ממש לא במתח. ראשי עירייה לא מעטים מכהנים שנות רבות ואף אחד לא טורח להחליף אותם. התרגלנו. אולי הכנסת כל המועמדים לווילה תגרום לנו להצביע בלי לטרוח אפילו. בעזרת האצבעות, כמובן
מאת דרור עסיס | 09.11.2008
 
פשוט התרגלנו לאותן פנים. חולדאי
 

אלי חג'בי, יעקב חרש, אלי שחור, אריאל תנעמי וברטה שאול. זוהי רשימה של שמות שבטח לא אומרת לכם כלום. אז במי אתם הולכים לבחור בבחירות המוניציפליות הקרובות? חלקנו הגדול לא יטריח את עצמו לקלפיות. זה פשוט לא מעניין אותנו. "אני אבחר בראש העיר שיבטל את הארנונה". הוא משפט די שגור, אבל (צר לי לאכזב אתכם) חברים - אין באמת ראש עירייה כזה.

בכל חמש שנים מתקיימות בחירות לרשויות המקומיות, אבל אנחנו עסוקים מדי בטרדות היום יום. החל מפרנסה, משפחה ולימודים וכלה בצפייה אינטנסיבית בשידורי תוכנית המציאות "האח הגדול". ובכן, למי בכלל יש זמן לעסוק בראש העירייה?

לצורך העניין, מוטי ששון בחולון (קדנציה שלישית), רון חולדאי בתל אביב (מסיים קדנציה שנייה) ואמנון זך באזור (קדנציה רביעית בתפקידו), הם רק חלק קטן מרשימה נכבדת של ראשי רשויות מקומיות שמכהנים שנים רבות ברציפות. מעטים המקרים בהם מגיע מישהו ומחולל מהפך. פשוט התרגלנו לאותן פנים בעיתון המקומי. מעטים בינינו עוקבים אחר הנעשה בעיר. האם הם באמת כל כך טובים? יכול להיות. יחד עם זאת, סביר להניח שפשוט אנחנו כל כך אדישים, כל כך לא מתעניינים, כל כך לא יודעים. בנתניהו, לבני וברק כולנו מומחים, ובפברואר גם נרוץ לעבר הקלפיות. אבל כשמדובר בבחירות מוניציפליות, ההתעניינות נמוכה. יתרה מזאת, אנחנו לא באמת ניתן לחדשים הזדמנות לשמוע מה יש להם לומר. בכנות, מי מאיתנו יודע מה הם שמות כל המתמודדים לראשות העירייה בעירנו?

עכשיו סטיקרים ושלטים מציפים את הרחובות. במקומות מסוימים תוכלו גם לקבל בקבוק יין מטעם מועמד למועצה "נו, מה היה שמו? נראה לי שהוא של הליכוד". באדישות הזאת שלנו אנו משרתים את ראשי הערים המכהנים. חלקם אפילו לא צריכים לערוך קמפיין בחירות מושקע והדרך שלהם לקדנציה נוספת מובטחת.

באמת נראה שהבחירות המוניציפליות הפכו לבדיחה. המתמודדים החדשים מבזבזים מאות אלפי שקלים בניסיון להגיע אל לב התושבים האדיש. כיצד מחזירים להן את הרומנטיקה? כזאת שתביא לפחות 60% מהתושבים לקלפיות. אולי צריך לכנס את המתמודדים בתוך וילה עם עשרות מצלמות ולבחון אותם בשאלות בוערות בענייני הרשות או במבחני קבלת החלטות. אפשר לקרוא לתוכנית "ראש העיר". תנו לנו ריאליטי, תנו לנו את אקשן. "מי יהיה ראש העיר שיבטל את דוחות החנייה? מי יוריד את הארנונה? ומי יילחם במשפחות הפשע? כל זאת בשבוע הבא ב'ראש העיר'. שילחו SMS ותוכלו להשפיע". לא רע, במקום לרוץ לקלפיות נשלח SMS עם הבחירה שלנו. אין פשוט מזה. כך בטוח יהיו מעל ל-40 אחוזי הצבעה.

הנה כמה נתונים לגבי אחוזי הצבעה בבחירות האחרונות, שנערכו ב-2003. בחיפה 34.97%, בירושלים 38.03%, בחולון 36.56% ובתל אביב 29% בלבד. דימונה היא דוגמה יוצאת דופן עם 62.91%. את הזכות הדמוקרטית שלנו אנו מפקירים ומשאירים בידיהם של 40% מתושבי עיר מגורינו: הם יקבעו איך תיראה העיר, איך ייראו הרחובות, איך ייראו בתי הספר ואיך נראה אנחנו, אלו שלא איכפת להם. תגובות אפשר להשאיר בפורום של "האח הגדול" - שם כולנו נמצאים.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©