הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ספרדי כפול
 
מה קורה לשתי חברות המבלות חופשת קיץ בברצלונה ופוגשות צייר מסתורי בעל עבר מפוקפק. ואיך כל זה קשור לשאלת מיליון הדולר מהו המתכון לחיים טובים. כמה ניסיונות לתשובה בסרט החדש "ויקי כריסטינה ברצלונה" של וודי אלן
מאת עידן בלאו | 15.11.2008
 

רובנו מתנהלים ופועלים בחיי היום-יום שלנו בצורה התואמת את תפיסת העולם שגיבשנו לאורך השנים. אך לא פעם, במיוחד כאשר אנחנו נתקלים באדם אחר בעל תפיסת עולם שונה בתכלית, קורה שאנחנו תוהים איזו תפיסה נכונה יותר. סרטו החדש של וודי אלן מנסה לבחון סוגייה זו. במרבית סרטיו עוסק אלן בטיבה של האהבה, בבחירותיהם של בני האדם והשפעתם על חייהם, בגורל וביחס בין אמנות לחיים. אלן, אשר יחגוג את יום הולדתו ה-73 בתחילת דצמבר, ממשיך ויוצר סרטים איכותיים ומקוריים בקצב מעורר השתאות של סרט אחד בשנה, בארבעים השנים האחרונות.

לאחר ששלושת סרטיו האחרונים צולמו בלונדון, הנוכחי צולם בין ברצלונה שאופיה עוצב על ידי האדריכל אנטוניו גאודי לבין נופיה הציוריים של העיר אוביידו. הסרט, שקיבל את השם הבלתי שגרתי, "ויקי כריסטינה ברצלונה", מעלה לדיון את שאלת מיליון הדולר לגבי המתכון המושלם לדרך חיים בכלל ולחיי אהבה אידיאליים בפרט.

משהו עוצר בעדה מלחשוף את רגשותיה בפניו. אלן והשחקנים
 

במרכזה של העלילה, מצויות ויקי (רבקה הול) וכריסטינה (סקרלט ג'והנסון), שתי חברות אמריקאיות שנוסעות לחופשת קיץ בברצלונה. בכל הקשור להגדרתן את האהבה שתיהן שונות זו מזו כמו יום ולילה. ויקי הברונטית מחפשת באהבה ביטחון ויציבות. היא מאורסת לדאג, איש עסקים צעיר ומבטיח, עסוקה בהשלמת לימודיה האקדמיים ומתוארת כשמרנית, החוששת משינויים. לעומתה, כריסטינה הבלונדינית, מחפשת באהבה את המשיכה והתשוקה. היא אינה עובדת להבטחת עתידה ולא נוהגת לתכנן את הצעד הבא. היא מתוארת כבחורה חופשייה ותזזיתית המחפשת סיפוק בחייה.

שתיהן מבלות בחופשה תיירותית שגרתית בברצלונה היפה, עד שהן פוגשות בחואן-אנטוניו (חווייר בארדם), צייר מסתורי בעל עבר מפוקפק שכצפוי מסבך את העלילה. ויקי נכבשת בקסמו של חואן-אנטוניו אך נאבקת ביצריה לאורכו של הסרט. היא מתייסרת ונמשכת אליו אך משהו עוצר בעדה מלחשוף את רגשותיה בפניו, כמו גם לעזוב את דאג ארוסה ולעשות צעד אל הלא נודע. כריסטינה לעומתה, עוברת ללא כל הרהורים מיותרים לגור עם חואן-אנטוניו ונגררת למשולש אהבה לא שגרתי איתו ועם אשתו לשעבר המעורערת בנפשה, מריה-הלנה (פנלופה קרוז). הסרט עשוי היטב, משוחק נפלא, משלב דיאלוגים כנים ומעוררי מחשבה כמו שרק וודי אלן יודע לכתוב, ובנוסף לכל אלה, מתרחש על רקע נופי ספרד. האווירה בין כריסטינה וויקי לחואן-אנטוניו במהלך הסרט מלאת מתח ייצרי טעון וחושני, אך משהו מונע מן המתח הזה להתפוגג ולהפוך לסיפור אהבה. זאת, בגלל ששתי תפיסות העולם שוודי אלן בחר להציג דרך דמויותיהן של ויקי וכריסטינה הינן קיצוניות ודיכוטומיות מאוד.

כריסטינה חושבת בצורה אמוציונלית ונמהרת, מאמינה בחופש ונמנעת מלחיות על פי הקונבנציות שהחברה מכתיבה. כך למשל, אחרי שהיא מספרת על יחסיה הלסביים עם מריה-הלנה, דאג, בעלה של ויקי, מתייג אותה כ"בי-סקסואלית", אך כריסטינה מבטלת את דבריו בטענה שהיא לא רואה כל הכרח בהדבקת תוויות לעצמה. אולם, נדמה שדמותה היא כה קיצונית לגבי שאלת ההתנערות מקונבנציות בכל מחיר, עד כי אינה מצליחה אף פעם לבוא על סיפוקה. למרות שנדמה בתחילה כי היא מוצאת את מקומה בחיים משותפים עם חואן-אנטוניו ומריה-הלנה, ואף מתחילה לפתח את עצמה כצלמת בעידודם, היא שוב לא מוצאת מנוח, ומודיעה להם ביום בהיר אחד כי היא עוזבת.

גם ויקי אשר נאמנה לנורמות החברתיות, שבויה בתפיסת עולם קיצונית, ומתקשה לוותר על התחייבויותיה לדאג למרות שליבה אומר אחרת, היא מתגלה כשונאת סיכונים עד כדי ייסורים של ממש. כשהיא מחליטה לעשות צעד בלתי שגרתי ולהיפגש בחשאי עם חואן-אנטוניו, היא נתקלת במריה-הלנה הקנאית, ומיד נבהלת וחוזרת לזרועותיו הבטוחות של דאג. כך שנראה כי למרות ששתי הגיבורות מנסות לשנות את דרכיהן, הן ניכוות וחוזרות לדרך הישנה.

"ויקי כריסטינה ברצלונה" הוא סרט שקורא תיגר על תפיסת עולמו של הצופה. הסרט מנסה ללמד על חשיבות האיזון בחיינו דרך ייסורי הדמויות הקיצוניות שבו. הוא מעורר מחשבה ומעודד את הצופה לחקירה עצמית מחודשת בכל הקשור לתפיסת עולמו, ומלמד ששינוי, אם בכלל הוא אפשרי, דורש מהאדם תהליך מעמיק, יסודי וארוך טווח.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
3 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. ברצלונה
אמיר 18.11.2008
 
 
2. סרט וודי אלן טיפוסי
יאיר 18.11.2008
 
 
3. ברצלונה...
איילת 21.11.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©