הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו בימי רוקסן העליזים
 
לאחר שהקאמבק שלהם נדחה בשל מחלה, "מופע הארנבות של ד"ר קספר" נתנו הופעה חזקה ומרגשת. עידן בלאו חזר עם צלצולים באוזניים ושמחה בלב
מאת עידן בלאו | 15.11.2008
 

רבותי ההיסטוריה חוזרת. פאב ה"עטרה" בלב תל-אביב, השירים ברקע מתחלפים בסדר שנראה לעיתים כמקרי לחלוטין, המון קהל עומד ומחכה, צפוף ומעושן, אבל אף אחד לא מתלונן. בר תל אביבי טיפוסי. ואז, אחרי כמעט שעתיים של המתנה, עולה לבמה להקה צעירה ועלומת שם, "מופע הארנבות של ד"ר קספר". הקהל לא ידע מה מצפה לו.

המימדים של ה"עטרה" קטנים על להקה ותיקה ומרובת להיטים כמו הקספרים. מדובר באחת מלהקות הרוק הבולטות של תחילת שנות ה-90 בארץ, ואולי הסוחפת שבהן, אשר הפסיקה לפעול ב 1996 וכבר הייתה בעיצומו של הקאמבק שלה. אבל הנסיבות אילצו אותם לחזור שוב לאחור ולהתחיל מחדש, בקטן, בהופעה כמעט מחתרתית. הגורל צחק להם בפנים, כאילו אמר להם "רוצים קאמבק? תעבדו בשבילו".

בראיונות שקיימו בעקבות הופעות האיחוד ב-2004 וב-2007, שאף הובילו להוצאתו של אלבום בהופעה חיה, סיפרו שי להב ואורן ברזילי, מייסדי הלהקה והשורדים היחידים מההרכב המקורי, שההצלחה של הופעות אלו, גרמה להם להבין שחיו שנים רבות מדי באשליה שהם לא מספיק טובים כלהקה, ושאף אחד בארץ לא אוהב את השירים שלהם. בסופו של תהליך, הם החליטו שהגיע הזמן לחזור לבמה באופן קבוע, נכנסו לאולפן ההקלטות, ויצאו משם עם עשרה שירים. הם הוציאו סינגל בשם "היא כל הסיפור" שהחל לתפוס תאוצה ברדיו, והחלו בסבב ראיונות והופעות אלבום הקאמבק המיוחל. אלא שאז קרתה תקלה בלתי מתוכננת.

"אחרי 4.5 חודשים שלא הופענו, אנחנו קצת מפחדים, אז תהיו איתנו, טוב?". ברזילי ולהב
 

במהלך ראיון לגלי צה"ל ביולי האחרון,
אורן ברזילי חש קהות חושים וחולשה ברגליו. מאוחר יותר התברר שהוא חלה בתסמונת נדירה בשם "גיליאן ברה", שבה המערכת החיסונית בגוף תוקפת את מערכת העצבים וגורמת לאיבוד שליטה על השרירים, ולעיתים לנזק בלתי הפיך. עקב כך, נאלצה הלהקה לבטל את ההופעות והראיונות שנקבעו לה ולדחות את הוצאתו של האלבום החדש. למרבה המזל, הבעיה זוהתה מהר וברזילי התאושש, אך היה זקוק לפיזיותרפיה ותקופת החלמה ארוכה. כיום, ברזילי הבריא והקספרים יכולים לחזור לתוכנית הקאמבק המקורית.

הוא פתח את ההופעה ב"עטרה" בבקשה מעט בלתי שגרתית מהקהל, "אחרי ארבעה וחצי חודשים שלא הופענו, אנחנו קצת מפחדים, אז תהיו איתנו, טוב?", אפילו היום, ניכר שהקספרים עדיין חוששים מאכזבה, בייחוד כאשר הם מאבדים עם הקהל קשר לתקופה ארוכה. ללא שהות מיותרת הלהקה פותחת בשיר "יום שני השמח", שיר קספרי טיפוסי מהאלבום הראשון בעל מקצב גראנג'י מקפיץ. הם קופצים והקהל קופץ איתם, כמו בימי רוקסן העליזים.

השירים בוצעו בזה אחר זה באנרגיות ועוצמות שלא היו מביישות להקה צעירה בתחילת דרכה, ניכר שהרבה לחץ וסימני שאלה התפוגגו באוויר אצל חברי הלהקה עם תחילת ההופעה. בין השירים ברזילי ולהב מציגים את הרכש החדש , הגיטריסט עידו אגמון (חבר הלהקה האלטרנטיבית "הגן האנוכי", שניגן, בין היתר, עם חמי רודנר). ברזילי צועק לו בהתרסה צינית "אתה מפוטר!" ומספר לקהל על "הקללה של ד"ר קספר" שעיקרה היא שכל מי שהיה חבר בלהקה יצא ממנה שונה לגמרי מאיך שהיה כשהתחיל לנגן בה. תמיד קורה לחברי הלהקה משהו הזוי.

לטייל על הבר

לא עוברת דקה, הקספרים מתחילים בפתיחה שקטה של הלהיט "בואי דינה" וכשמתחיל השיר עצמו, המגבר של עידו אגמון פתאום שובק חיים, ואני מתחיל להאמין בכישופים וקללות. ללא היסוס, ברזילי ולהב עוברים לתוכנית ב' - נגינת בלדות, כשברזילי שר ולהב מלווה אותו על הקלידים. הם פוצחים בקאוור שקט ל-
"Where is my mind?" של הפיקסיס ומיד אחריו אורן שר את "Umbrella", להיט ה-R&B של ריהאנה, ברגש ובדיוק מעורר התפעלות וכל הקהל מלווה אותו. המגבר חוזר לחיים והלהקה מבצעת רצף להיטים כמו "בואי דינה", "סקס", "השיר שלי" ו"אחלום לנצח" מאלבומיה הראשונים, ולא שוכחת לשלב את הסינגל "היא כל הסיפור", המקדם את האלבום העתידי ונשמע כמו גרסת המשך ל"רוח גדולה", השיר הנועל את אלבומה השלישי.

בשלב מסוים, ברזילי יורד מן הבמה ומתקדם לכיוון הבר ולרגע נדמה שנחצו כל הקווים בין הקהל לאמן. מספר אנשים עוזרים לו לטפס על הבר, אחרים הופכים להיות עוזרי הבמה שלו כשהם משחררים בשבילו את הכבל של המיקרופון כדי שיוכל לטייל בחופשיות על הבר, והוא מרים לחיים עם הקהל המשולהב, מוריד חולצה, מנפנף בה ושר "תראו אותי, אני שמח סתם פתאום". הקהל בטירוף.

ברזילי מתוודה ומספר לקהל שהוא חזר מהגיהינום והתגעגע מאוד להופעות. הוא מבקש אהבה - "כדי שנזכור את הרגע הזה" והקהל מחבק אותו ואת הקספרים בתשואות רמות. שיר אחרון, הלהקה מבצעת את "בשמלה אדומה" הלהיט הראשון של הלהקה שהכניס אותה לתודעה אי שם בתחילת שנות ה-90. כמה סמלי.

בדרך הביתה יש לי צלצולים באוזניים ואני חושב ביני לבין עצמי שבטח ככה, בהופעת רוק מחרישת אוזניים ואנרגטית, נולד לו המושג "באזז". כשהייתי קטן, אני זוכר ששמעתי ברדיו שידור הופעה של הקספרים ב"ליל אהבה בצמח" ונדלקתי על הרוק השמח והפאנקי שהם עושים. מאז ועד היום שמור להם מקום של כבוד בחדר המוסיקה שבלב שלי. אחרי קצת פחות מ-15 שנה שעברו מאז, ולאור המצב הרעוע של להקות הרוק בארץ, אין לי ספק, שהגיע הזמן שהם יחזרו לסצנת המוסיקה עם חומר חדש, וכשזה סוף סוף יקרה, אני בטוח שהם יקבלו מהקהל את כל האהבה שהם צריכים והרבה יותר.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
5 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. הוא כל הסיפור
אמיר 18.11.2008
 
 
2. להקה ענקית
עמית 19.11.2008
 
 
3. מפרגנת.
איילת 21.11.2008
 
 
4. בלבלתם אותי לגמרי
אנה 25.11.2008
 
 
5. הפרוייקט של עידן בלאו
לאנה 27.11.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©