הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עובדים עלינו
 
התופעה של הכנת סרטי תדמית עם תוכן שיווקי במסווה של סרטים דוקומנטריים תופסת תאוצה. אחרי ריטה, אייל גולן ואורנה דץ – רמי קלינשטיין מציץ מהפינה. ראו הוזהרתם
מאת עידן בלאו | 01.12.2008
 

בחודשים האחרונים אנו עדים לתופעה הולכת ומתפשטת. אמנים רבים אינם מסתפקים בכתבה בעיתון סופשבוע או באייטם בסוף מהדורת החדשות, במקום זאת, הם מפיקים סרט "תיעודי" המשודר בדרך כלל בסמוך ליציאת אלבומם החדש, וכולל וידויים חושפניים ובלעדיים. מטרת סרטים אלו שקופה, וצריכה להיות ברורה גם לאחרון צופי הטלוויזיה התמימים ביותר, הנוהגים לאכול בכפית ולהגיד תודה על כל תוכן שיווקי המשודר על גבי המסך הקטן שלהם. מדובר למעשה בתרגיל מבריק בקידום מכירות וביחסי ציבור, שנועד לדחוף ולהמריץ את הצלחת האלבום החדש של האמן בחנויות המוסיקה.

בין האמנים שביצעו את המהלך ניתן למנות את ריטה, שבמהלך הסרט דיברה קצת על הגירושים מרמי ועל הסכסוך עם "הליקון", אייל גולן שניסה להדוף שמועות עקשניות ומטרידות אודות מערכת היחסים עם אשתו והסתבכות בחובות עקב הימורים, וגם את אורנה דץ שדיברה על מערכת היחסים ארוכת השנים עם משה דץ שבאה על סיומה. באחרונה התבשרנו על סרט נוסף הבא עלינו, הפעם כשרמי קלינשטיין במרכזו, אשר במסגרתו הוא ידבר ככל הנראה על... ניחשתם נכון, הפרידה מריטה והסכסוך עם "הליקון". לכאורה אין בסרטים אלו דבר יוצא דופן בעולמנו הקפיטליסטי, הפועל על פי חוקי הריאליטי והחשיפות המרגשות והחודרניות, בו חוקי המשחק מתנהלים על פי האמרה הפרסומית הידועה "אם אתה לא שם אתה לא קיים".

כמה אפשר לזלזל באינטליגנציה של הצופים. אייל גולן
 

הסרט התיעודי "שמועות" מעורר את השאלה עד כמה מדובר במוצר אותנטי. במהלכו, אייל גולן התאמץ להפריך שמועות רבות שנוצרו סביבו, בין היתר בדבר יחסים רעועים עם אשתו, הדוגמנית והמגישה אילנית לוי. במהלך הסרט שניהם התראיינו וטענו שאין כל שחר למה שנכתב בצהובונים בדבר פרידה מכל סוג שהיא, ולמען הסר ספק, אף הצהירו על אהבתם קבל עם ועדה. הסרט, כצפוי, נחל הצלחה ורייטינג מכובד של יותר מ-20%, האלבום החדש שלו הגיע למעמד של אלבום פלטינה, הוא הוכתר כזמר השנה ברשת ג' והשיר "הוזה אותך מולי" זכה בתואר "שיר השנה". על פי נתונים מרשימים אלו, נראה כי הסכמתו של גולן להפקת הסרט הייתה ללא כל ספק צעד חכם מבחינה יחצנית.

אולם לפני כשבועיים, קצת יותר מחצי שנה לאחר שידורו, אייל גולן ואילנית לוי התגרשו. כאשר שמעתי את הידיעה המדברת על הפרידה חשתי מעט מרומה, ומיד עלו במוחי שאלות ותהיות בדבר הזוגיות שהשניים דיגמנו אל הצופים במהלך הסרט. האם הכול היה משחק? כמובן שאין אנו יכולים לדעת מה קרה בתוך ביתם בחצי השנה שעברה מאז השידור וידוע שלוי נעלבה מכמה התבטאויות שגולן ניפק במסגרתו. כך שקיימת אופציה בה במהלך החצי שנה האחרונה חל מהפך בחייהם כזוג, אבל אי אפשר שלא לתהות לגבי מהימנות תכניו של הסרט, במיוחד לאור הפרידה בין בני הזוג. מכיוון שהוא ביקש ליצור לעצמו באמצעות הסרט תדמית של "עסקים כרגיל" באמצעות נקיטת קו כללי ועיקש של הפרכת כל השמועות שרחשו סביבו.

וכך עולה השאלה המתבקשת - האם הסרט ה"תיעודי" המשודר אל הצופים תוך כדי הבטחות מרעישות לווידויים חושפניים הבאים ללמד אותנו עוד על חיי האמן כפי שהם - הינו אותנטי או שמדובר בסרט שנעשה על ידי האמן ואנשי יחסי הציבור שלו, ולא על ידי במאי-יוצר? התשובה היא זו שנכונה גם לגבי תכני תוכניות הריאליטי התופסות נפח בלתי פרופורציונלי על מסך הטלוויזיה שלנו, והיא - שהאמת קיימת רק במציאות בחיי היום-יום בהם אנו חיים.

מרגיז לחשוב עד כמה הזלזול באינטליגנציה של הצופים הוא גדול, נוכח כל הפרומואים המבטיחים והגרנדיוזיים הצצים על המסך הקטן השכם והערב. מצער לראות שאמנים כמו ריטה ואייל גולן, שיוצרים מוסיקה מתוך האמת הפנימית שלהם, נסחפים אחרי זרם המציצנות הגואה ואינם מאמינים כי יצירתם יכולה לעמוד ולהצליח בזכות עצמה. לתשומת לב הקורא רמי קלינשטיין, אתה יכול עדיין להתחרט.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
2 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. האמת הפנימית של אייל גולן?
מיכה 03.12.2008
 
 
2. קצר וקולע
ערן 04.12.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©