הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה עיוורת
 
יואב מלכה קורא לאוהדי בית"ר ירושלים לחזור לעצמם ולסמלים ולערכים שזנחו מול פתיונות הכסף הגדול שזרם מכיסיו של ארקדי גאידמק
מאת יואב מלכה | 01.12.2008
 
תבוסתו של ארקדי גאידמק בבחירות לראשות עיריית ירושלים ב- 11.11.08, הורגשה היטב בקרב אוהדי בית"ר ירושלים, אותה רכש לפני שלוש שנים. בראיון שהעניק האוליגרך למוסף הספורט של "מעריב", לאחר ההפסד הצורב, הביע גאידמק אכזבה רבה מכך שאוהדי הקבוצה שבבעלותו לא שלשלו לקלפיות בעיר הקודש פתק צהוב בו כתוב שמו, חרף השקעה כספית מרובה מצדו. בין היתר, צוטט האוליגרך מעל דפי העיתון: "הקבוצה היא שלי ואני אעשה בה ככל העולה על רוחי. לא אכפת לי מהאוהדים, ואם ארצה אאסור את כניסתם לטדי. בשנים הבאות אשקיע פחות כסף, ולא אכפת לי אם אחת ההשלכות מכך תהיה שהקבוצה תרד לליגה שנייה והשלישית".

אחת האוהדות השרופות והידועות של בית"ר ירושלים היא אביגיל שרעבי, המעודדת את קבוצתה האהובה דרך קבע מהיציע המזרחי באצטדיון טדי, ביתה החם של האלופה מזה שנים. שרעבי התפרסמה כשהתארחה בעבר בתוכנית "מועדון לילה" בערוץ 2, ובה נצפתה מפזזת באולפן עם מאמן נבחרת ישראל בכדורגל בעבר ופרשן ערוץ הספורט בהווה, שלמה שרף. בערבו של אותו יום בו התפרסם הראיון ב"מעריב", הצפינה האלופה למשחק חוץ קשה באצטדיון הקופסא בנתניה נגד מכבי המקומית. בין יושבי היציע בו אוכלסו אוהדי בית"ר, נצפתה שרעבי כשהיא מביעה את כעסה דרך מצלמות הטלוויזיה לנוכח מילותיו הקשות של גאידמק: "שיתבייש לו, שילך, לא רוצים אותו בקבוצה".

גאידמק: "זאת הקבוצה שלי, ואעשה בה ככל העולה על רוחי. לא אכפת לי מהאוהדים"
 

ה-21.11.08, מוצ"ש. המקום: אצטדיון טדי. דקות ספורות לשריקת הפתיחה בהתמודדות בין בית"ר ירושלים למכבי פתח תקווה, ריחפה מצלמת הטלוויזיה מעל היציע המזרחי, ובו נראתה שרעבי בהמון הוד והדר מחלקת ליושבים עימה ביציע דפים צהובים, עליהם כתוב באותיות שחורות גדולות: "גאידמק, אנחנו איתך!". תוך כדי חלוקה, אמרה: "הקהל הבית"רי אוהב את ארקדי ואינו מעוניין שיעזוב. בנוסף, הוא צריך להבין שהרבה מאוד אוהדים אינם תושבי העיר ירושלים, כך שאל לא להרגיש נבגד על ידם בתבוסתו בבחירות". מילותיה של שרעבי נשמעו גם מפיהם של שניים-שלושה אוהדים אחרים באותו ערב.

כעת, היכנסו עמי בדמיונכם אל תוך כר הדשא של טדי, שוב דקות ספורות לשריקת הפתיחה של אחד ממשחקי הבית של האלופה בשנה שעברה. לוו במבטכם, עם מצלמות הטלוויזיה שנכחו גם אז באצטדיון, את סיבוב הליכתו של גאידמק, אחד מיני רבים, טרם עלייתו לתא הצפייה הפרטי שלו במרומי היציע המערבי. במהלך צעידתו התקרב האוליגרך למעקה התחתון של היציע המזרחי, בו עמדה אותה שעה שרעבי, לחץ את ידה ושמע אותה אומרת בקול גדול: "בעזרת השם אתה תהיה ראש העיר הבא של ירושלים". שרעבי זכתה מבעל הקבוצה לחיוכו המוכר והמאופק, והא המשיך בצעדיו אל עבר התא, כשכוס היין ממתינה לו שם.

לבטח הנכם נדהמים, כמוני, מהאופן בו התהפכו היוצרות במילותיה של שרעבי. ייתכן שאחד ההסברים לכך הנו חוסר רצונם של שרעבי ושאר אוהדי הקבוצה שגאידמק יעזוב, ועמו הכסף הרב, מה שיגרום לקריסתה הכלכלית של קבוצתם האהובה. או אולי זוהי הוכחה לכך שלאוהדי בית"ר זיכרון קצר מאוד? או לכך שאינם בעלי זיכרון? בכלל, מעניינת מאוד העובדה שאותם אוהדים לא יצאו נגד גאידמק במשך כל שלוש השנים האחרונות, לנוכח הודאתו כי מבחינתו בית"ר הנה כלי פוליטי גרידא לקידומו האישי לכס ראש העיר שחוברה לה יחדיו. קבלת ההווה מצד אותם אוהדים מעניינת עוד יותר, בהשוואה לכך שבעבר הלא רחוק יצאו בקריאות גנאי וביטאו שנאה תהומית לקבוצות כדורגל אחרות בליגת העל, אשר זוהו מבחינתם עם אנשי העשירון העליון.

האהבה העיוורת לגאידמק, על אף מילותיו המעליבות, הנה השתקפות של המציאות הקיימת במדינת ישראל כיום: רדיפה אחר הכסף, תוך כדי רמיסת ערכים אישיים וסמלים. עצוב לראות כי מנורת בית המקדש, סמל הקבוצה, וערכי זאב ז'בוטינסקי, ממקימי תנועת בית"ר, החרותים עמוק בתודעת הקבוצה הירושלמית לאורך השנים, הופכים אילמים למול שטרות הנייר והתרבות הקפיטליסטית. במידה ואוהדי בית"ר לא ישנו את התנהגותם ויחזירו עטרה ליושנה, זוהי ללא ספק החותמת הסופית לתחילת שקיעתה של האימפריה הירושלמית בפרט, וערכינו החברתיים. עז אז, ז'בוטינסקי ימשיך להתהפך בקברו.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. אם להתייחס לכל המצב אז גאידמק ...
רבי יוסף בעל מדד הרייטינג 12.12.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©