הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היה לה חלום
 
מרטין לותר קינג כינה את אודטה הולמס המלכה של הפולק האמריקאי, ומוסיקת המחאה שלה השפיעה עמוקות על גדולי האמנים. החלום שלה היה להופיע בטקס ההשבעה של אובמה לנשיא, אבל היא הלכה לעולמה
מאת גיל מטוס | 07.12.2008
 
"Odetta's career showed us all that songs have the power to change the heart and change the world". Bill Clinton, 1999

בגיל 77, הלכה לעולמה אודטה הולמס, אחת מזמרות הפולק האמריקאי החשובות בכל הזמנים. אודטה הייתה זמרת אפרו אמריקאית מאלבמה, שנראתה כמו "ביג מאמא" עם קול עמוק מאוד שיצר שירי פולק, בלוז, ג'אז וגוספל. היא אחראית לשירי מחאה רבים שהשפיעו על תנועת הפולק המתהווה משנות ה-50 ובשנות ה-60 ואף זכתה לתואר "The Voice of the Civil Rights Movement" עקב תרומתה הרבה לתנועה.

הדיסקוגרפיה שלה נפרסת על פני מנעד של 50 שנים בהן הקליטה 18 אלבומי אולפן, אוספים והופעות רשמיות, לצד פרויקטים רבים. החל מפסטיבל הפולק המפורסם בניו-פורט (הראשון ב-1959 והשני ב-1960) וכלה בהשתתפותה באלבומי מחווה לוודי גאת'רי ושיתופי פעולה עם בנו ארלו גאת'רי ועם מלך הקליפסו הארי בלפונטה. אם ניכנס להגדרות, הרי שאודטה נמצאת בקטגוריה "המוסיקאים של המוסיקאים", אותם אמנים שהשפעתם ניכרת בעיקר על אמנים אחרים ופחות על הקהל הרחב. אומנם לא מצאנו את דמותה על גבי פוסטרים או חולצות, אך היא השפיעה רבות על כמה אמנים גדולים שהפכו למיתוס כמו בוב דילן, ג'ניס ג'ופלין וברוס ספרינגסטין.

אודטה ביטאה את השפעתו של דילן עליה באלבום מצוין. בוב דילן
 

אלבומה הרשמי הראשון Odetta Sings Ballads and Blues שיצא בשנת 1956, כמו רוב הקלטותיה מהשנים הראשונות, כלל ביצועים לשירי פולק ובלוז מסורתיים. ביצועים שהסירו חול ואבק משירי פולק מכוננים כמו If I Had a Ribbon Bow שלימים הפך לסינגל הראשון של "פירפורט קונבנשיין", Jack of Diamonds שזכה לטיפולם המסור של בוב דילן, "פיירפורט קונבנשיין", ג'ון לי הוקר ואפילו ניק קייב. ו- Glory Glory Hallelujah שאומץ על ידי ג'ואן באז ו "הבירדס" ורבים אחרים.
בראיון משנת 1978 סיפר בוב דילן שאודטה הייתה הדבר הראשון שהדליק אותו על שירי פולק. ושהוא למד לבצע את כל השירים מאלבומה הראשון לרבות, Mule Skinner Jack of Diamonds ו- 'Buked and Scorned. בסרט No Direction Home מתאר אותה דילן בהתלהבות (עד כמה שניתן לפרש רגש כלשהו שלו): "היא ניגנה את קצב המעלה - מטה שלא צריך בו תוף. זה מין מקצב טקסני-מקסיקאי. שמעתי את המקצב הזה וחשבתי, ובכן, אני יכול להשתמש בקצב הזה לכל מיני דברים".

דילן דיבר על Water Boy, שיר פולק מסורתי שאודטה הקליטה כבר ב-1954 בו היא מייצרת קצב על ידי מה שנשמע כמו נביחות, כשפיה נפער, נחיריה מתרחבים, מצחה מתקמט, ואפשר ממש להרגיש את הזיעה שניגרת ממצחה ואת הנשמה שבוקעת מקולה. ראוי לציין כי בהמשך הדרך, בשנת 1965 אודטה ביטאה את השפעתו של דילן עליה באלבום המצוין   Odetta Sings Dylan שכולל ביצועים לשיריו הגדולים שלו מאותן השנים. מעניין לדעת, שהיא דווקא ניסתה להתחמק מההגדרה "זמרת פולק" או כפי שכינה אותה מרתין לותר קינג: The Queen of America folk music וראתה את עצמה יותר כמי שחוקרת פולק. אלבומיה בהחלט מוכיחים שהיא עשתה מחקר מצוין, מחקר שזמרים רבים עשו בו שימוש לימים. כך שלמרות שלא כתבה את מרבית השירים שהקליטה וביצעה, היא עדיין מהווה חולייה חשובה באבולוציה של הפולק.

הבלוז והפולק שלה הובילו אותה לקחת חלק בתנועה לזכויות האזרח בארה"ב. את הקשר בין מוסיקה למחאה היא תיארה בראיון ל"ניו יורק טיימס" כשני נהרות שזורמים יחדיו. המילים והמוסיקה הם שלכדו את הזעם והתסכול שהצטברו אצלה. שיא הקרירה שלה היה בשנת 1963, באותה שנה בה צעדה לצידו של מרטין לותר קינג במצעד המחאה המפורסם בוושינגטון, שם נשא את נאומו המפורסם I Have a Dream. אך עם הירצחו של ב-1968, התנועה לזכויות האזרח ספגה מהלומה קשה וגם מוסיקת המחאה שייצגה אותה, בין היתר המוסיקה של אודטה שדעכה לכמה שנים.

יומיים לפני שמתה, פורסמה ידיעה בה סיפר המנהל שלה, שלמרות מצבה הקשה, היא נחושה להופיע בטקס כניסתו הרשמית לתפקיד של ברק אובמה בינואר. עוד הוא סיפר, שמעל מיטתה בבית החולים תלוי פוסטר של אובמה ושתקוותה להופיע בטקס היא אולי זו שמחזיקה אותה בחיים. אודטה הולמס אמנם לא תזכה להופיע בטקס, ולקטוף את הפירות של אמריקה החדשה, אך אפשר למצוא נחמה בכך שלפחות בימיה האחרונים זכתה לנחת ולניצוץ של תקווה. אסיים במילות השיר Oh Freedom, איתו היא הופיעה במצעד המחאה בוושינגטון ב- 28 באוגוסט, 1963: "Oh freedom, Oh freedom, Oh freedom over me/ And before I'd be a slave, I'd be buried in my grave/ And go home to my Lord and be free."

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
0 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©