הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דרך הזבל
 
כאילו לא היה משבר כלכלי עולמי שהביא את השוק החופשי למקום כה נמוך, נשמעים עכשיו קולות לבטל אצלנו את הרגולציה על הערוצים המסחריים בטלוויזיה
מאת ירון קלנר | 07.12.2008
 
בקלות אפשר לדמיין איך ייראו ערוץ 2 וערוץ 10 אם יתממש חלומם הרטוב של חסידי כוחות השוק. כמעט שנה חלפה מאז שפרץ המשבר הכלכלי העולמי וסחרר את התפיסות הכלכליות הקפיטליסטיות, דבר שהוביל לפיכחון בקרב רבים, למרבה ההפתעה, ישנם כאלו שמתעקשים לא להבין את המסר. בכלכלה ובאמצעי התקשורת נשמעים קולות לבטל את הרגולציה (במקרה זה - הפיקוח על הערוצים המסחריים בטלוויזיה) ולאפשר להם לעשות ככל העולה על רוחם.

בכירי הכלכלנים הבינלאומיים היו הוגנים מספיק כדי להכות על חטא ולבקש סליחה על התפיסה בה תמכו. שינוי עמדותיהם היה כמעט נוגע ללב. היד הנעלמה לה חיכו, לא הגיעה כדי לסדר את העניינים, ויצרה כר נוח לפריצת "המשבר הכלכלי הגדול ביותר מאז השפל ההוא בשנות השלושים של המאה הקודמת", כך אומרים רבים. אלא שלא בכל מקום הוסקו המסקנות. אנשים מסוימים במשרות בכירות נשארו נאמנים לכוחות השוק ולאי התערבותה של הממשלה כמו פקידי משרד האוצר. שמדברים על נפלאות השוק החופשי ולא יודו בקלות רבה כל כך בטעותם. כשנחמן שי, כמנכ"ל הרשות השנייה ויו"ר רשות השידור לשעבר תומך בכך, אין זה מובן מאליו. ניסיונו בתחום הרגולציה רב, הוא אמור לדעת על מה הוא מדבר.

גם אם רוב הצופים מעדיפים ריאליטי, עדיין קיים חלק שרוצה ליהנות. "עד החתונה"
 

לדידו של שי, הציבור יהיה הרגולטור. הפיקוח יהיה באמצעות השלט, זוהי טענה שאפשר היה להתווכח עליה עד השנה שעברה, אך היום קל בהרבה להתמודד איתה. האידיאולוגיה הכלכלית הטהורה ממדרשו של הקפיטליזם אמורה להרכין ראשה. היא הרי קרסה. היכן שלא קיימת התערבות ממשלתית, אין ערכים שיציבו גבולות. כך נוצר מצב בו הקו המנחה היחיד הוא הכסף. היום העולם משלם את המחיר. הוא לומד בדרך הקשה. בכלכלה כמו בתקשורת, העקרונות זהים. בשני התחומים ישנם בעלי הון המעוניינים להרוויח כסף, בשניהם הם רוצים לעשות זאת מהר, מהר פירושו על חשבון הציבור. ביטול הפיקוח על הערוצים המסחריים לא יוביל לשגשוג ולא לשוק של דעות, אלא רק לחליבת מזומנים מהפרסומאים על חשבון הצופים שיוזנחו ללא אפשרויות בחירה.

כבר כיום, לוח השידורים של שני הערוצים המסחריים מלא בתוכניות הפונות למכנה הרחב והנמוך ביותר, למשל, תוכניות הריאליטי . המחסום היחיד המונע מהזכייניות להציף לחלוטין את המסך בתוכניות מהזן הפופולרי בעת כלשהי הוא "מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו" המהווה את נציגות הציבור שתפקידה לדאוג לאינטרסים של כלל הצופים, ולא רק לאלו של בעלי ההון או המכורים לערוץ 20. דרמות ישראליות זוכות לעדנה במספרים סבירים רק בשנה האחרונה, אחרי מאבק ממושך שניהלה הרשות השנייה והיו"ר נורית דאבוש. מתנגדי הרגולציה טוענים שהעובדה שהזכייניות לא עומדות בדרישות מוכיחה שהיא מיותרת. ההיפך הוא הנכון, היא צריכה להתערב יותר.

קשה להעלות על הדעת מתן משאב ציבורי כמו הרשות לשדר בידיהם של בעלי הון ללא פיקוח הוגן. הדרישה להרוויח כסף ללא עמידה בתנאים מסוימים היא מחליאה. לכל הפחות יואיל הערוץ לקיים את חובתו כלפי הציבור, ויהיה כפוף לנציגיו. חובתן של הזכייניות להפיק סוגה עלית מאפשרת לראות את האלטרנטיבה. ביטול החובה יגרום לתחרות מוחלטת בין הערוצים. כדי לשרוד, הן ייאלצו לכוון הכי נמוך שאפשר. לא רק בשעות צפיית השיא אלא תמיד. כשלא ישתלם להפיק תוכנית ריאליטי או שעשועון, ישדרו סדרות רכש, אולי אפילו בשידור חוזר בפעם העשירית. אבל גם אם רוב הצופים מעדיפים ריאליטי ותוכניות בישול, עדיין קיים חלק באוכלוסייה שרוצה ליהנות מסדרות מקומיות כמו "עד החתונה" ו"האמת העירומה". גם לו מגיע.
 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. צודק! נשבר כבר מריאליטי
רבי יוסף בעל מדד הרייטינג 12.12.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©