הזיקית
 
 
   
 
 
  עמוד הבית
|
כנסו-כנסו
|
אודות
|
צרו קשר
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפוש:
 
 
חפש
 
חיפוש מתקדם>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צלקת מכוערת
 
פעם קראו לזה השד העדתי. היום "הבובלילים" נגד "הפרידמנים". רגע אחרי שעוברים את הגבול הרע בין ריאליטי למציאות הגיע הזמן להתנהג בהתאם ולחזור לשפיות
מאת אילנה ליברמן | 24.12.2008
 

הרחוב דמם. ניתן היה לחוש את המתח מכה באוויר, השקט שלפני הסערה. ואולי השקט שאחרי הסערה. ברגע אחד של אנחת רווחה הסתיימה לה העונה הראשונה של "האח הגדול". בגמר שקיבל הד תקשורתי חוצה גבולות וחסר כל פרופורציות. לא יכולנו לצפות אחרת. הוא לא עמד בציפיות ולא סיפק את הסחורה. בהתחלה עסק בלעיסת תכנים שנצפו ושודרו, שודרו ונצפו ובניסיון נואש לסחוט שקלים אחרונים לקופה הרושמת. ותודה ל"קשת" על פתיחת תיבת הפנדורה.

מבקרי התוכנית גינו אותה כבר מהיום הראשון לשידורה. היא כונתה שטחית, סטריאוטיפית, לא אמינה ומונעת על ידי מניעים כלכליים בלבד. אך גם המבקרים הנחרצים ביותר לא פסחו על צפייה בתוכנית הגמר. התמיכה במשתתפי התוכנית כבר מזמן הפכה לתמיכה מייצגת. אמור לי מי המשתתף המועדף עליך, ואומר לך מי אתה. משתתפי התוכנית הפכו למייצגי עדות, עמדות תרבותיות ודרך חיים. לא ניתן לתמוך במועמד מסוים ללא קבלת ההשלכות הכרוכות בקבלת עמדותיו.

אמור לי מי המשתתף המועדף עליך, ואומר לך מי אתה. שפרה קורנפלד וארז טל בגמר
 

התוכנית העלתה על פני השטח של החברה הישראלית פצע מגליד וכואב, שאומנם מאז ומתמיד מהדהד אי שם בתודעה הציבורית אך בסופו של דבר כולם מנסים לכסות אותו היטב - העדתיות. הבלטת מועמדים ודעותיהם. החשיפה העצומה לה זכתה התוכנית הביאה לפילוג עדתי בקרב צופי התוכנית. שידור התכנים הקנה מעמד להתבטאויות אוויליות של המשתתפים, כשלמעשה מדובר בדמויות קיצוניות ביותר ונגרם עוול לשני צדדי המטבע. בעל כורחנו נבחרו עבורנו מייצגים לא ראויים לניהול הדיאלוג העדתי.

תוכניות הריאליטי מיום שידורן הראשון התקבלו באהדה רבה בקרב קהל הצופים ופעם אחר פעם השיגו רייטינג גבוה כל כך, אך טרם הייתה בישראל תוכנית טלוויזיה שהצליחה באופן כה בוטה וקיצוני לגרום לפילוג חברתי. מחנה שפרה מול מחנה הבובלילים, אווילות מול השכלה או שמא חום וקבלה מול קור וניכור. לא משנה באיזה מחנה נבחר, הנזק כבר נעשה. מספיק לבחון את כמות ההצבעות לשם הבנת גודל התופעה, רק בגמר נשלחו מעל לשני מיליון הודעות ו"קשת" ביחד עם "קופרמן הפקות" הרוויחו יפה מאוד מכך.

ניתן רק לקוות כי כעת שהסערה חלפה, הדעות והביטויים המכפישים ידעכו יחד עם תהילת המתמודדים במהירות שהם פרצו. כך יחלפו ולא יתירו אחריהם צלקת מכוערת בפני החברה הישראלית.

 
הוספת תגובה  הוספת תגובה
 
הדפסה  הדפסה
 
שילחו לחבר  שילחו לחבר
כנסו כנסו
 
1 תגובות
לקריאת כל התגובות ברצף
1. true true !!!
אח של שפרה 27.12.2008
 
 
 
עוד בנושא זה
 
 
עוד מאותו כותב
 
 
 
 
 
powered by 
  המערכת
 
 
הזיקית בפייסבוק
 
 
בית הספר לתקשורת
 
 
רדיו קול הקמפוס
 
 
תנאי שימוש
 
כל הזכויות שמורות ©